3. června 2016 11:45, aktualizováno  17:51 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Předčasné splacení hypotéky už nebude problém, rozhodli poslanci

Přísnější podmínky u hypoték nahání Čechy zpět do pronájmu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přísnější podmínky u hypoték nahání Čechy zpět do pronájmu | foto: Shutterstock

PRAHA Sněmovna schválila zákon o úvěru pro spotřebitele. Lidé zřejmě budou moci splatit dluhy z úvěrů vesměs kdykoliv, omezí se sankce za pozdní splátky a zvýší odpovědnost věřitele za poskytnutí úvěru. Právě věřitelé ale tvrdí, že regulace úvěrů nezabrání pádům do dluhových pastí. S kritikou nesouhlasí například ministr financí Andrej Babiš (ANO), podle kterého je zákon průlomovou ochranou spotřebitelů. Norma nyní míří do Senátu.

S kritikou nesouhlasí například ministr financí Andrej Babiš (ANO), podle kterého je zákon průlomovou ochranou spotřebitelů. Norma nyní míří do Senátu.

Úvěr by měl podle návrhu zákona věřitel poskytnout jen tomu, kdo jej bude schopen ze svých příjmů řádně splácet. Pokud tuto schopnost poskytovatel neprověří, bude smlouva o úvěru neplatná a spotřebitel nebude muset platit žádný úrok a dostane už zaplacené úroky zpět. Jistinu pak splatí podle svých možností.

Česká asociace věřitelů ale míní, že ti, kteří na úvěr nedosáhnou, budou hledat peníze mimo regulovaný trh u nelegálních poskytovatelů. Zhorší se tím prý situace finančně méně gramotných osob. Přijetí normy zároveň podle asociace povede ke zdražení úvěrových služeb a zkomplikuje mimosoudní vymáhání pohledávek. Zákon totiž ruší také možnost řešení u rozhodců, tedy arbitrážemi. Rozhodovat budou výhradně soudy.

Předloha zvyšuje nároky na nebankovní subjekty pro jejich podnikání v oblasti úvěrů. Poskytovatelé budou muset mít základní kapitál aspoň 20 milionů korun. Kontrolu úvěrových firem by místo České obchodní inspekce měla provádět Česká národní banka, jež taky bude vydávat licence.

Podle Babiše bude trh s poskytovateli úvěrů vyčištěn díky povinnosti firem znovu žádat o licenci. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek podotkl, že určitá pravidla platit musí, ale ta

nová nejsou úplným řešením. Důležitá je podle něj finanční gramotnost lidí. Pro předlohu hlasovalo 158 ze 175 přítomných poslanců, proti nebyl nikdo.

Hypotéka

Neziskové organizace Člověk v tísni, Sdružení obrany spotřebitelů či Poradna při finanční tísni ČTK sdělily, že zákon postihuje lichvářské společnosti. Poslanci prý zamezili tomu, aby mohly stovky firem neférově a v rozporu se zákonem poskytovat půjčky, aniž by jim za takové jednání hrozilo udělení efektivnější sankce.

Norma také říká, že v při dřívějším splacení dluhu bude mít poskytovatel právo pouze na takzvané účelně vynaložené náklady, které mu v souvislosti s předčasnou úhradou objektivně vzniknou. V těžkých životních situacích, například při dlouhodobé nemoci, bude

předčasné splacení úvěru na bydlení zcela zdarma.

V případě prodlení splátek bude moci poskytovatel celkově naúčtovat podle předlohy penále a smluvní pokuty jen do 50 procent z výše úvěru, nejvýše však 200.000 korun.

Předčasné splacení hypotéky bude snazší

Měsíc před každoročním výročím uzavření smlouvy budou moci lidé zdarma splatit až čtvrtinu hypotéky. Banky také budou muset už v reklamě říct, kolik bude hypotéka skutečně stát a tuto informaci budou muset písemně potvrdit ještě před podpisem smlouvy.

Nový zákon o spotřebitelském úvěru - infografika.
ČTK