Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

PŘEHLED: Kdy máte nárok na placené volno kvůli povodním?

Palmovku a část Libně ohrožuje říčka Rokytka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Palmovku a část Libně ohrožuje říčka Rokytka. | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Lidé, kteří odstraňují následky povodní, mají v práci nárok na neplacené volno. Mohou ho dostat i tehdy, když se kvůli výpadku dopravy nedostanou do zaměstnání. Zameškanou dobu si mohou napracovat. Pokud firma přeruší práci kvůli velké vodě, musí lidem platit náhradu mzdy.

Ministerstvo práce nyní aktualizuje příručku pomoci po povodních, kterou vydalo už v roce 2009. Hotova by měla být nejspíš v úterý.

Pokud lidé odstraňují doma povodňové škody a nemohou kvůli tomu do zaměstnání, je to podle zákoníku práce "důležitá osobní překážka v práci", uvádí příručka. Pracovníci si tak mohou vzít neplacené volno. Mohou se ale se šéfem dohodnout na tom, že si jindy vše napracují.

ČTĚTE TAKÉ:

"Zaměstnavatel by měl v případě postižení svých zaměstnanců povodněmi přihlížet k jejich oprávněným zájmům, tedy umožnit jim odstranění či zmírnění následků povodní," uvádí ministerstvo v brožuře.

Zaměstnavatel má poskytnout neplacené volno i tehdy, pokud pracovník pomáhá svým zaplaveným blízkým, sousedům či nějaké instituci. I to je totiž překážka v práci, tentokrát kvůli občanské povinnosti.

Neplacené volno by měli lidé dostat i na jednání s pojišťovnou či úřady a také tehdy, pokud se do práce nedostanou kvůli výpadku hromadné dopravy. Náhradu mzdy firma vyplácí, pokud je to v kolektivní smlouvě či jiných dohodách.

Když voda zaplaví podnik

Pokud velká voda postihne firmu, může zaměstnavatel pracovníka převést na nezbytnou dobu na jinou činnost, a to i bez jeho souhlasu. Práce ale musí být pro zaměstnance vhodná s ohledem na jeho zdraví a schopnosti. Pokud by pak dostal nižší mzdu, než mívá, bude mu náležet doplatek do jeho průměrného výdělku.

ČTĚTE TAKÉ:

Když člověk nemůže dělat ani svou, ani náhradní práci, musí mu zaplavený zaměstnavatel vyplácet aspoň 60 procent průměrného výdělku. I když firmu samotnou povodeň nepostihla, ale váznou dodávky materiálu či nefunguje elektřina, dostává pracovník aspoň 80 procent průměrného výdělku. Podnik může pracovníka převést na jinou práci, ten s tím tentokrát ale musí souhlasit.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!