14. listopadu 2008 10:03 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Překvapení. Ekonomika rostla

PRAHA Ekonomy předvídaný pokles růstu hrubého domácího produktu se ve třetím čtvrtletí nekoná. Česká ekonomika v něm podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu meziročně vzrostl o 4,7 procenta. Analytici však tvrdí, že ekonomika přesto výrazně zbrzdí.

Tempo růstu slovenské ekonomiky ve třetím čtvrtletí na rozdíl od Česka opět zvolnilo, ale zůstalo zřejmě mezi nejvyššími v rámci Evropské unie. Hrubý domácí produkt stoupl o 7,1 procenta po růstu o 7,6 procenta ve druhém čtvrtletí.
Růst 0,1 naopak zaznamenala francouzská ekonomika.  a vyhnula se osudu sousedního Německa, které sklouzlo do hospodářské recese.

Do hospodářské recese se ve třetím čtvrtletí propadla po Německu i Itálie. Třetí největší ekonomika eurozóny utrpěla meziroční pokles o 0,9 procenta po oslabení o 0,2 procenta ve druhém čtvrtletí. Na pokraji recese je nyní Británie a Španělsko.

Do recese se zřejmě propadla i ekonomika eurozóny, tedy zemí, které
platí eurem. Podle předběžného odhadu se ve 3. čtvrtletí ve srovnání s předchozím čtvrtletí propadla o 0,2 procenta, jde přitom o druhý pokles za sebou.

Ve druhém čtvrtletí ekonomika meziročně vzrostla o 4,6 procenta a v prvním o 5,4 procenta. Analytici v průměru očekávali, že ekonomika ve třetím čtvrtletí rostla meziročně o 3,8 procenta.

"Alespoň na první pohled je to příjemný údaj. Evropa jde do recese a česká ekonomika zrychluje - struktura ovšem nebyla zveřejněna.

Pokud je tou hlavní neznámou v rovnici, která údaj zlepšila jen nárůst zásob, pak bych o pozitivním údaji nemluvil," uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Dnes zveřejněný údaj by neměl podle něj zpochybnit očekávání, že česká ekonomika výrazně zbrzdí.

"Česká ekonomika se tak zatím ještě docela dobře vyrovnává se zpomalováním světové ekonomiky.
Ale nebude tomu tak pořád. Prozatím má ČR velkou rezervu v podobě klesající inflace, která dříve ukrajovala nemalou část z rodinných rozpočtů," upozornil analytik ČSOB Petr Dufek.

Česká národní banka snížila v prognóze odhad růstu hrubého domácího produktu v příštím roce na 2,9 procenta, za celý letošní rok ekonomika poroste o 4,5 procenta.

Podle ministerstva financí letos HDP poroste o 4,4 procenta a v roce 2009 o 3,7 procenta. Ministr financí Miroslav Kalousek ale ve čtvrtek připustil, že růst HDP by mohl příští rok pod třemi procenty.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!