Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Přenesení čísla bude stát desetikoruny

Mobilní telefon | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon | foto: Lidové noviny

PRAHA Zájemci o ponechání si svého mobilního telefonního čísla při změně operátora za tuto službu nebudou muset platit buď vůbec, nebo poplatek v řádu do desítek korun.

Naopak sumy, které si budou firmy účtovat za přenesení čísla mezi sebou, se mohou pohybovat až kolem 2000 korun. Tato částka se uživatelů zřejmě přímo nedotkne, ale může se projevit například na nižší dotaci na telefon či menším zvýhodnění služeb. Spor o tento poplatek nyní řeší ČTÚ.

Mobilní operátor Eurotel počítá s tím, že od 15. ledna, kdy má službu spustit, bude příchozím uživatelům poskytovat přenesení jejich čísla zdarma. Oskar Vodafone cenu za přenesení čísla stanoví, až ČTÚ rozhodne o výši poplatku účtovaného mezi operátory. T-Mobile ceny oznámí příští týden.

Oskar Vodafone navrhuje sazbu 65 korun
Podle informací ČTK by se cena neměla příliš lišit od sazby Eurotelu.  Zatímco cena pro zákazníky je věcí každého operátora, firmy vedou pře o to, kolik si budou účtovat mezi sebou. Zatímco Eurotel i T-Mobile vyčíslily náklady na přenesení čísla, které budou od přijímacího operátora požadovat, zhruba na 1500 až 2000 korun, Oskar navrhuje 65 korun a na vysoké požadavky konkurence si stěžoval u Českého telekomunikačního úřadu. Ten zatím nerozhodl.

"Řešení prosazované Oskar Vodafonem směřuje v zájmu zachování hospodářské soutěže k zavedení jednotné ceny pro všechny operátory, která nebude překážkou pro přenesení mobilního čísla," uvedl mluvčí Oskara Jakub Hrabovský.

Eurotel náklady v souladu s předpisem ČTÚ vyčíslil na 2000 Kč. "Pokud konkurence uvádí výrazně nižší částku, pak s největší pravděpodobností nedošlo ke skutečnému předpisovému vyčíslení jejích nákladů," uvedl mluvčí Eurotelu Pavel Kaidl. Připomněl, že operátoři pevných sítí si účtují ještě vyšší poplatky. 

Zavést přenositelnost čísel do poloviny ledna mobilním operátorům ukládá telekomunikační zákon. Podle odhadů expertů službu ročně využijí dvě až tři procenta z více než 11 milionů telefonních čísel. Celkové náklady na zavedení přenositelnosti operátoři odhadli na jednu miliardu korun. V pevných sítích již služba funguje tři roky.
,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!