12. května 2014 16:45 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Mají bohatí platit na chudé? Jih je pro, sever proti, stejně jako Češi

Hlasování v Evropském parlamentu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlasování v Evropském parlamentu - ilustrační foto | foto: ČTK

Server Lidovky.cz vám přináší první výsledky volební kalkulačky EUvox, které ukazují, jak se Evropané dívají na to, kam tečou společné peníze. Dotazník byl společný pro všechny evropské země a soustředil se na problematiku evropské integrace, hospodářství a společnosti.

S přerozdělováním finančních prostředků z bohatších do chudších zemí souhlasí především obyvatelé států jako Řecko, Španělsko a Portugalsko, tedy země jižní části kontinentu, které přijaly euro a na které dopadla v posledních letech krize nejtvrději. Naopak proti tomuto modelu jsou státy severní Evropy. Nejvíce negativní postoj k přerozdělování dominuje v Norsku a Dánsku. Skandinávské státy následovala Velká Británie a za ní pak dále Česká republika.

Jaký názor na přerozdělování finančních prostředků v rámci Evropy dominuje v...

Jaký názor na přerozdělování finančních prostředků v rámci Evropy dominuje v...

Účelem aplikace je přiblížit voličům problémy EU a pomoct jim s orientovat se v kandidátech. Kalkulačka má také zpopularizovat volby do Evropského parlamentu, které se konají 23. a 24. května.

ČTĚTE TAKÉ

Za projektem stojí Sociologický ústav akademie věd a společnosti Kieskompas a Preference Matcher. Data, která volební kalkulačka EUvox nasbírá, jsou zcela anonymní a poslouží pouze pro akademické účely.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz