28. října 2010 14:05 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Přestaňte diskriminovat Čechy, vyzval Brusel britské úřady

David Cameron | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Cameron |

BRUSEL Evropská komise dnes vyzvala Velkou Británii, aby zrušila diskriminaci pracovníků z Česka, Slovenska a dalších šesti států Evropské unie. Pracovníci z osmi zemí, které vstoupily do EU v květnu 2004, jsou vyloučeni z pobírání určitých sociálních dávek. To je podle komise diskriminační a porušuje to pravidla volného pohybu osob a rovného zacházení.

 

Výtka Londýnu má formu takzvaného odůvodněného stanoviska. To představuje poslední etapu, během níž může země situaci změnit, než bude věc předána Soudnímu dvoru EU v Lucemburku.

Podle britských norem nemají Češi, Slováci a další občané právo na pracovní pobyt v zemi, pokud jejich pracovní poměr u řádně registrovaného zaměstnavatele skončil před uplynutím jednoho roku, vysvětlila komise, která v EU dohlíží na dodržování pravidel. Právo pobytu je pak ale podmínkou pro pobírání příspěvku na bydlení či dalších dávek.

"Komise se domnívá, že tento stav je v rozporu s přechodnými opatřeními týkajícími se volného pohybu pracovníků, která umožňují Spojenému království, aby do konce dubna 2011 uplatňovalo omezení na volný pohyb osob, které přicházejí z výše uvedených členských států do Spojeného království za prací," uvedl Brusel.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
REFERENT KLIENTSKÉ PODPORY S ANGLIČTINOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč