24. září 2009 17:38 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Převod družstevních bytů bude možný až do roku 2020

panelák - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy panelák - ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Obyvatelé družstevních bytů, kteří v minulosti požádali o převod bytu do osobního vlastnictví, budou moci své právo uplatnit až do roku 2020. Umožňuje to zákon, který dnes podepsal prezident Václav Klaus.

Podle dosavadní normy měla tato lhůta vypršet 1. července 2010. Informoval o tom tiskový mluvčí prezidenta Radim Ochvat.

Novelu zákona o vlastnictví bytů předložili poslanci ODS Zdeňka Horníková a Oldřich Vojíř v srpnu 2007. Poslanci původně navrhovali lhůtu ještě o 20 let delší. Sněmovna zákon schválila až letos v červnu, senátní verzi zákona přijali poslanci na začátku září.

Lidem, kteří podali družstvu výzvu o vydání bytu do osobního vlastnictví a družstvo ji uznalo, se díky zákonu prodlouží lhůta pro skutečný převod bytu. Některá družstva nepřeváděla byty například kvůli nečinnosti nebo proto, že měla nesplacené dluhy v bance. O převod bytu by měl mít šanci požádat i dědic nájemníka družstevního bytu.

Pokud družstvo nesplní svou povinnost a nepřevede byt na nájemníka, který ho k tomu vyzval a splnil všechny související povinnosti, bude muset platit pokutu 100 korun za každý den prodlení. Zákon by měl nabýt účinnosti od ledna.

ČTK