19. prosince 2008 15:22 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Prezident podepsal rozpočet i novelu daní

Prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus. | foto: ČTK

PRAHA Prezident Václav Klaus podepsal zákon o státním rozpočtu na příští rok a novelu o daňových změnách. Stát počítá, že bude hospodařit se schodkem 38,1 miliardy korun. Sněmovna rozpočet schválila 10. prosince. Senátoři schválili novelu o daních ve čtvrtek, schvalováním rozpočtu se nezabývají.

Vláda tak i přes nestabilní a křehkou většinu ve sněmovně prosadila již svůj třetí rozpočet v součastném volebním období. A to i přesto, že jeho návrh kritizoval kromě opozice i prezident, který minulý týden prohlásil, že rozpočet je založen na fiktivních číslech. Jako ekonom se prý domnívá, že se vláda v důsledku světové finanční krize měla pokusit čísla v rozpočtu před jeho schválením revidovat.

Rozpočet na příští rok je postaven na indikátorech vývoje ekonomiky z letošního jara a nyní se prý situace změnila. Opozice tvrdí, že rozpočet je postaven na nereálných číslech a počítá s růstem ekonomiky o 4,8 procenta.

Vlivem současné ekonomické krize však růst zpomalí, což se promítne do příjmů rozpočtu. Některé odhady počítají i s růstem pod dvěma procenty hrubého domácího produktu.

To, že by se schodek státního rozpočtu na příští rok kvůli ekonomickému ochlazení ve skutečnosti mohl pohybovat v rozmezí 50 až 60 miliard korun, připustil minulý týden i ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL).

Nevyloučil ani, že v případě nepříznivého ekonomického vývoje by mohl být i vyšší.

Prezident dnes připojil svůj podpis i pod další důležité zákony. Od Nového roku tak začnou platit novely zákonů o daních z příjmů, z nemovitostí a o dani dědické a darovací. Sazba daně z příjmů fyzických osob, která měla podle platného zákona klesnout příští rok na 12,5 procenta, bude zachována na současných 15 procentech. Výměnou budou sníženy odvody na sociální pojištění o 1,5 procenta. Pokud by změna nebyla schválena, řada lidí by kvůli snížení daňových slev v konečném součtu odvedla ze svých příjmů státu více než letos.

Prezident souhlasil rovněž i s tím, aby povinnost platit daň z nemovitosti měli nově také majitelé novostaveb. Od darovacích daní budou napříště osvobozeny například dary na veřejně prospěšné účely. Osvobozeny od daně z převodu pak budou převody nemovitostí do vlastnictví státu.

Klaus podepsal také zákon, který mění pravidla fungování příspěvkových organizací zřizovaných obcemi, kraji nebo svazky obcí. Změna se tyká například majetku škol, nemocnic, domovů pro seniory či divadel, které jej budou moci vlastnit jen v několika přesně vyjmenovaných případech. Uvedené organizace nyní hospodaří s majetkem, který jim svěří zřizovatel. Tomu má nově tento majetek patřit.

Lidovky.cz, ČTK