23. července 2012 11:56 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Při koupi ojetých aut si dejte pozor. Často mají padělané doklady

Autobazar AAA Auto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobazar AAA Auto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Kupujete-li si ojeté auto, zkontrolujte si předem jeho doklady. Dovezených ojetin s padělanými doklady totiž přibývá. Potvrzuje to rozsáhlá policejní kontrola dokladů nutných k registraci vozidla dovezeného ze zahraničí.

V tiskové zprávě na to upozornila společnost Cebia, která prověřuje původ a historii vozidel.

"Cebia dlouhodobě upozorňuje na nekalé praktiky na trhu ojetých vozidel a doporučuje všem motoristům věnovat dostatek času na jeho prověření před nákupem," uvedl ředitel společnosti Cebia Martin Pajer.

ČTĚTE TAKÉ:

Policejní akce Čistka, která má za cíl kontrolu vozidel dovezených ze zahraničí, odhalila od loňského listopadu 1439 neregulérních dokladů u 949 vozidel dovezených ze zahraničí. Celkovou škodu policisté odhadli na 350 milionů korun, což představuje škodu více než 360 000 korun na vozidle. Jedná se především o dražší ojeté vozy.

Změněná země původu a 'omlazení'

Nejběžnějším případem podvodu je podle Cebie registrace odcizeného vozidla na základě pozměněných nebo falešných dokladů. Zloděj vždy při procesu legalizace odcizeného vozidla v Česku pozmění i zemi jeho původu. Častým případem je také takzvané "omlazování", tedy pozměňování data první registrace v dokladech dovezených vozidel.

Koncem června společnost uvedla, že zhruba pětina vozidel prodávaných v Česku má nesprávně uvedený nebo zfalšovaný rok výroby. Omlazování vozů vede k jejich předražování o desítky tisíc korun.

Registr opět mimo provoz

Kvůli nebezpečí přihlašování kradených vozů je dnes mimo provoz nový centrální registr vozidel. Někteří úředníci v pátek upozornili, že nový registr nedokáže odhalit kradená auta, protože není spolehlivě propojený s jejich databází. Dnes nelze registr spojit s databází hledaných aut a s evropským registrem identifikačních čísel, takzvaných VIN kódů. Kvůli těmto chybám není možné vozidla přihlašovat, řekl vedoucí odboru dopravně správních agend pražského magistrátu Josef Mihalík.

Nový registr ministerstvo dopravy spustilo 9. července. Po zhruba hodině provozu systém spadl a od té doby se potýká s neustálými problémy.

Lidovky.cz, ČTK