Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Při koupi zboží rozhoduje kvalita, ne cena. Češi se naučili číst obaly

Nakupování (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nakupování (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Při nákupu spotřebního zboží je pro zákazníky nejdůležitější kvalita, kterou jako hlavní parametr uvádí 61 procent Čechů. Vyplývá to z průzkumu Asociace malých a středních podniků.

Kvalita tak poprvé dostala od spotřebitelů přednost před cenou, která dosud vždy vítězila v průzkumech týkajících se potravin, řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka.

ČTĚTE TAKÉ:

Dotázané autoři průzkumu vyzvali, aby označili hned tři faktory, které jsou pro ně při rozhodování nejdůležitější. Za kvalitou s 61 procenty skončila na druhém místě cena, kterou zvolilo 59 procent respondentů, značku výrobku pak 36 procent, jeho složení či materiál pak 35 procent. Známost nebo znalost produktu na základě dřívější zkušenosti označilo 31 procent dotázaných, doporučení od známých a přátel a zemi původu po 26 procentech, označení výrobku značkou kvality sedm procent a atraktivitu obalu čtyři procenta dotázaných.

České výrobky jsou oblíbené

Přes tři čtvrtiny zákazníků podle průzkumu dávají přednost českým výrobkům, o kterých si myslí, že jsou stejně dobré (41 procent) nebo kvalitnější (také 41 procent) než zahraniční konkurence. Téměř 70 procent spotřebitelů by uvítalo nezávislé značení kvality a absolutní většina by podpořila jeho financování z veřejných zdrojů.

Přímo v obchodě rozeznávají lidé kvalitní výrobky v 73 procentech podle složení materiálu v popisu výrobku, 59 procent na základě jeho vzhledu, 55 procent podle země původu, 47 procent podle ceny, 42 procent na základě značky a 29 procent podle označení (například bio nebo jiná značka kvality). Je tedy patrné, že spotřebitelé čtou obaly výrobků.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Hodně lidí zná českou kvalitu

Program Česká kvalita zná 44 procent dotázaných. Z nich 83 procent jej považuje za spolehlivou garanci kvality zboží. Problémem tedy není nedůvěra spotřebitelů ke značkám kvality, ale malá známost programu a také malý počet výrobků, které některou ze značek kvality nesou. "Průzkum jasně ukázal, že lidé stojí o nezávislé ověřování kvality. Jen bohužel zatím mnozí nevědí, že tady program nezávislého značení existuje, a že splňuje prakticky všechny podmínky, které by spotřebitelé vyžadovali u 'ideálního' značení kvality," uzavřel Juračka.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...