Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Při koupi zboží rozhoduje kvalita, ne cena. Češi se naučili číst obaly

Nakupování (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nakupování (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Při nákupu spotřebního zboží je pro zákazníky nejdůležitější kvalita, kterou jako hlavní parametr uvádí 61 procent Čechů. Vyplývá to z průzkumu Asociace malých a středních podniků.

Kvalita tak poprvé dostala od spotřebitelů přednost před cenou, která dosud vždy vítězila v průzkumech týkajících se potravin, řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka.

ČTĚTE TAKÉ:

Dotázané autoři průzkumu vyzvali, aby označili hned tři faktory, které jsou pro ně při rozhodování nejdůležitější. Za kvalitou s 61 procenty skončila na druhém místě cena, kterou zvolilo 59 procent respondentů, značku výrobku pak 36 procent, jeho složení či materiál pak 35 procent. Známost nebo znalost produktu na základě dřívější zkušenosti označilo 31 procent dotázaných, doporučení od známých a přátel a zemi původu po 26 procentech, označení výrobku značkou kvality sedm procent a atraktivitu obalu čtyři procenta dotázaných.

České výrobky jsou oblíbené

Přes tři čtvrtiny zákazníků podle průzkumu dávají přednost českým výrobkům, o kterých si myslí, že jsou stejně dobré (41 procent) nebo kvalitnější (také 41 procent) než zahraniční konkurence. Téměř 70 procent spotřebitelů by uvítalo nezávislé značení kvality a absolutní většina by podpořila jeho financování z veřejných zdrojů.

Přímo v obchodě rozeznávají lidé kvalitní výrobky v 73 procentech podle složení materiálu v popisu výrobku, 59 procent na základě jeho vzhledu, 55 procent podle země původu, 47 procent podle ceny, 42 procent na základě značky a 29 procent podle označení (například bio nebo jiná značka kvality). Je tedy patrné, že spotřebitelé čtou obaly výrobků.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Hodně lidí zná českou kvalitu

Program Česká kvalita zná 44 procent dotázaných. Z nich 83 procent jej považuje za spolehlivou garanci kvality zboží. Problémem tedy není nedůvěra spotřebitelů ke značkám kvality, ale malá známost programu a také malý počet výrobků, které některou ze značek kvality nesou. "Průzkum jasně ukázal, že lidé stojí o nezávislé ověřování kvality. Jen bohužel zatím mnozí nevědí, že tady program nezávislého značení existuje, a že splňuje prakticky všechny podmínky, které by spotřebitelé vyžadovali u 'ideálního' značení kvality," uzavřel Juračka.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...