20. února 2007 19:12, aktualizováno  21:50 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Při nákupu gripenů se uplácelo, tvrdí Švédové

Gripen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gripen | foto: Reprofoto

STOCKHOLM/PRAHA Švédská televize (SvT) odvysílala pořad Uppdrag granskning (Úkol: Prověřit), který poodhalil pozadí jednání mezi Českou republikou a Švédskem o nákupu gripenů. Provázely jej nevyjasněné platby a případy miliardové korupce.

Částky, jež byly při transakcích vyplaceny britsko-švédským konsorciem BAE Systems/Saab "do neznáma", podle dokumentů, jež měla SvT k dispozici, dosáhly tří miliard českých korun. Tyto peníze prý skončily na kontech zvlášť najatých "agentů" a velká část z nich pak s přispěním těchto osob údajně putovala do cílových kapes českých politiků a dalších činitelů.

Švédská televize využila svědectví anonymního zdroje, který prý byl v minulosti do transakcí přímo zasvěcen. Klíčovou osobou uplácení v České republice měl podle tohoto muže být šéf české kampaně stíhaček gripen, Angličan Steve Mead.

Za zprostředkovatele jsou označeni Rakušan Alfons Mensdorff-Pouilly, Čech Richard Háva - ředitel podniku Omnipol a bývalý kanadský ministr Otto Jelinek. Háva v pořadu toto nařčení odmítl. Pro platby měly být využívány i takzvané "daňové ráje" jako například Bahamské ostrovy.

Za klíčový objekt při prvním jednání, které později neskončilo podpisem kontraktu, byl označen bývalý sociálnědemokratický ministr financí Ivo Svoboda. Ve chvíli, kdy Svoboda v souvislosti s jinou kauzou skončil ve vězení, musel podle zdroje SvT Mead celou strategii přepracovat.

Úplatky byly podle tohoto informátora dávány jak členům vládní ČSSD, tak opozice.
Nikdo z nich však nebyl jmenován. Tři čeští politici vystoupili v pořadu přímo - někdejší senátoři za ODA Jitka Seitlová a Michael Žantovský a senátor Přemysl Sobotka. Všichni
shodně uvedli, že nabídku úplatku za hlasování pro gripeny dostali, ale okamžitě ji odmítli.

V závěru pořadu citovala SvT švédské činitele, podle nichž nejasnosti a úplatky nemohly provázet nakonec dojednanou smlouvu o pronájmu gripenů české armádě, která nahradila původně plánovaný prodej. Zatímco první jednání probíhalo mezi firmami, druhé bylo vedeno na úrovni států a mezistátní regule prý zmocňování nečitelných prostředníků vylučují.

SvT však i tady objevila dokument o zapojení rakouského agenta Alfonse Mensdorffa-Pouillyho, který se prý podobně účastnil již původního vyjednávání i byl zapojen také do rokování o dalších zakázkách koncernu BAE. Druhý díl pořadu o údajné korupci kolem gripenů pro Česko má Švédská televize vysílat za týden.
Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz