18. června 2012 10:49 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Přibývá Čechů, kteří obchodují s akciemi. Jsou ale opatrnější

Jak za finančním aktivem není skutečná hodnota, není nikterak napojeno na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak za finančním aktivem není skutečná hodnota, není nikterak napojeno na... | foto: Reuters

PRAHA Počet Čechů, kteří aktivně obchodují s akciemi, roste a může nyní dosahovat až sto tisíc. Poté, co se spálili v době finanční krize, volí spíše konzervativnější investice. Shodli se na tom odborníci. Investoři nejčastěji obchodují přes internet nebo telefonicky prostřednictvím makléře.

"Žádná přesná statistika neexistuje. Nicméně na základě informací o počtu klientů členů burzy odhadujeme, že aktivně v Česku obchoduje mezi 80 až 100 000 drobných investorů," řekl mluvčí pražské burzy Jiří Kovařík.

Ještě v roce 2004 bylo podle něj investorů asi 5000. Lidé u obchodníků otvírali rekordní počty nových účtů v úvodu finanční krize, tedy zhruba před čtyřmi lety, doplnil šéfredaktor serveru Investujeme.cz Petr Zámečník.

Objem investovaných peněz přesahuje 30 miliard korun

Prezident České asociace obchodníků s cennými papíry a předseda představenstva makléřské firmy Cyrrus Martin Kozumplík odhadl, že objem takto investovaných peněz nyní přesahuje 30 miliard korun. Počet aktivně obchodujících investorů podle něj dlouhodobě roste s růstem finanční gramotnosti. Nyní ale vzhledem k negativním zprávám čeká spíše stagnaci.

ČTĚTE TAKÉ:

"Aktuálně zaznamenává pražská burza nejnižší objemy obchodů v historii, kapitálový trh nejen v ČR nyní zažívá období útlumu retailu. Důvodem je příliš mnoho negativních zpráv a nejistá budoucnost v rámci EU," dodal.

Online investice jsou jednodušší a levnější

Investoři ve většině případů investují online, neboť jde o levný a také jednoduchý způsob, uvedl obchodní ředitel společnosti Brokerjet České spořitelny Libor Janoušek. Také u Fio banky, jejíž služeb využívá 55.000 investorů, je nejčastěji využívaným kanálem internet. Investoři, kteří vyžadují poradenství a vhodné investiční tipy, uskutečňují podle Janouška své obchody prostřednictvím osobního bankéře.

Experti se shodují na tom, že lidé jsou nyní obezřetnější. "Zbrklé emocionální reakce drobných investorů jsou sice stále denní realitou, ale jejich intenzita už není tak vysoká jako dříve," upozornil analytik Broker Consulting Jan Lener.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Noví investoři jsou dravější, zkušenější jsou defenzivnější

Janoušek vidí rozdíly ve strategiích začínajících a již zkušenějších investorů. Zatímco noví investoři jsou draví, nebojí se riskovat a nejvíce se zajímají o obchodování s měnami, zkušenější volí spíše defenzivní strategie, tedy například investování do dividendových akcií. "Tito investoři hledají různé alternativy, zajímají se třeba o certifikáty s nižším rizikem," podotkl.

Kozumplík míní, že příklon ke konzervativnějším produktům se stal trendem. Důvodem je podle něj to, že mnoho investorů přišlo o značné peníze využíváním rizikových strategií v souvislosti s finanční krizí posledních let.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz