Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Přicházejí první bankomaty na virtuální měnu. Za peníze dají bitcoiny

25 bitcoinů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 25 bitcoinů | foto: ČTK

LONDÝN Už letos v létě bude mít každý možnost uložit si své úspory v nezávislé virtuální měně bitcoin. Objeví se totiž první bankomaty, které smění reální peníze na ty virtuální za několik sekund. Vzestup bitcoinů, které nikdo nekontroluje a nereguluje, přitom přináší naděje, ale i obavy.

Na první pohled to vypadá jako nepříliš dobrý nápad. Výměna reálných peněz na ty virtuální ale dostává smysl v okamžiku, kdy se do kurzů světových bank začnou míchat politici. Internetové bitcoiny jsou totiž vůči „zásahům shůry“ imunní.

A tak je jen otázkou času, kdy se silněji rozšíří bankomaty, které dovolí směnu běžných platidel za ty virtuální. Prvních vlaštovek je více, o nejnovějším projektu společnosti Lamassu informuje americká televize CNBC.

Proč bitcoiny

Virtuální měna může sloužit jako útočiště před zásahy vlád a centrálních bank ovlivňující úspory v tradičních měnách. Zejména v zemích zasažených finanční krizí, jako je Kypr nebo Řecko, se tak po virtuálních bitcoinech poohlíží stále více obyvatel.

Kritici měny ale upozorňují také na její zneužitelnost pro praní špinavých peněz. Důvodem je právě její anonymita.

Prototyp bankomatu nebo spíše „vkladomatu“ této britské společnosti přijímá platidla více než 200 zemí. Proměnit je ve virtuální bitcoiny zvládne ve spolupráci s chytrým telefonem za 15 sekund.

„V tuto chvíli nechci spekulovat, ale obdrželi jsme více než 80 žádostí ze 40 zemí. Jsme optimističtí, věříme, že do konce roku se uchytí naše stroje po celém světě,“ řekl CNBC jeden ze zakladatelů společnosti Zach Harvey.

„Je mnoho obchodních modelů, jak naše automaty využít, ale základní předpoklad je stejný – nabízíme každému možnost obstarat si bitcoiny,“ dodává Harvey. První bankomaty by měly jít na trh už v srpnu letošního roku a zatím umožní peníze pouze ukládat. Jeden stroj vyjde na4 tisíc dolarů (80,7 tisíc korun).

Investiční fond dvojčat Wiklevossových

Agentura Reuters minulý týden informovala o tom, že na burzu míří první investiční fond, který je založený právě na bitcoinech. Stojí za ním dvojčata Dvojčata Tyler a Cameron Winklevossovi, kteří se v minulosti zviditelnili sporem se zakladatelem Facebooku.

V první fázi hodlají bratři prodat akcie za 20 milionů dolarů (400 milionů korun). Oslovit chtějí chtějí investory, kteří „hledají efektivní a pohodlné způsoby, jak investovat do bitcoinů s minimálním úvěrovým rizikem“.

Anarchistická měna bez dohledu vlád

Bitcoin vytvořil v roce 2009 anonymní vývojář používající pseudonym Satoši Nakamoto. Je navržen tak, aby ho nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky. Někdy bývá označován za anarchistickou měnu. Platidlo už přijímají i některé obchody, včetně blogu Wordpress a internetové komunity Reddit.

Čena bitcoinů šplhá nahoru - klikněte pro zvětšení

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

Hodnota bitcoinu v letošním roce zaznamenala prudké výkyvy. Z lednových 13 dolarů se v dubnu vyšplhala až na 266 dolarů. Koncem června se jeden bitcoin prodával za zhruba 100 dolarů. Někteří označují bitcoiny za měnu budoucnosti, zatímco jiní je považují za určitou formu takzvaných pyramidových her.

Kybernetické mince "razí" síť počítačů se specializovaným softwarem. Ten je naprogramován tak, aby uvolňoval nové mince stabilním tempem, toto tempo ale zpomaluje.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky od Fisher-Price
Hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky od Fisher-Price

Ve spolupráci se světoznámým výrobcem hraček Fisher-Price hledáme testerky s malými dětmi, které chtějí vyzkoušet nové mluvicí hračky Linkimals.