1. června 2011 20:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Přichází uvědomělá Barbie pro zelené děti

Eko dům pro panenky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eko dům pro panenky. |

LOS ANGELES Štíhlá panenka s užaslým pohledem, z drtivé většiny křiklavě oděná a s dlouhými blond vlásky, drží krok s dobou. Má ráda nejen auta bez střechy, koně s dlouhou hřívou, růžovou barvu, ale i nové trendy. A právě nyní si chce postavit vlastní ekologický dům.

Společnost Mattel, která první panenku Barbie vyrobila před půl stoletím, mění její poslání tak, aby odrážela současnost.

V minulých letech byla profesí baletka, filmová hvězda, reportérka nebo Kenova nevěsta. Letos v létě ale zaplaví pulty hračkáren a sklady internetových obchodů Barbie architektka, která má malé zákaznice přesvědčit, že mohou být vším, čím chtějí.

I Barbie může být chytrá
Nejen vysoké, krásné, v krátké sukni, na podpatcích a s růžovým tubusem s lejstry pod paží, ale i chytré a úspěšné. Barbie architektka podle Mattelu "věrně" zachycuje styl mladých žen této profese. Symetricky stylový obleček odvážných barev, s pravítkem a jinými nezbytnými pomůckami všech architektů.

Nápad firmy Mattel prezentovat Barbie jako architektu podpořil i Americký institut architektů, který uspořádal soutěž návrhů domečku pro moderní panenku. Její "dům snů" má být nejen stylový a komfortní, ale hlavně ekologický.

Oříškem ale bude spojit všechny touhy Barbie. Obrovské šatníky, několik garáží pro sportovní vozy, to v jejím oblíbeném růžovém provedení. Mattel ale není ve své snaze oslovit ekologicky uvědomělé děti první. Na trhu s hračkami už existuje několik "zelených" domů.

Například dům firmy Wonderworlds má nejen popelnice na recyklovaný odpad, ale i větrnou elektrárnu a fotovoltaické panely na střeše. Zelený dům od Plan Toys’ má mimo alternativních zdrojů energie i nádrže na dešťovou vodu a je postaven ze skutečného biokaučuku a obarven barvami vyrobenými ze zeleniny.

Firma Mattel se ale během své existence jasně vyprofilovala jako jedna z nejméně ekologických. Své hračky vyrábí z plastů, které zabalí do dalších plastů. Lze tedy předpokládat, že i vítězný ekologický dům snů panenky Barbie bude vyrobený z umělé hmoty.

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.