Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Připojištěných vozů přibývá

Lidé v Česku stále častěji připojišťují svá auta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé v Česku stále častěji připojišťují svá auta. | foto: skoda-auto

PRAHA Český trh havarijního pojištění zažívá i letos obrovský nárůst. Z údajů tuzemských pojišťoven totiž vyplývá, že počet nepovinně připojištěných automobilů roste.

Výdaje Čechů za havarijní pojištění by tak letos měly přesáhnout 16 miliard korun.

„V tomto roce narostl počet havarijně pojištěných vozidel o 25,3 procenta,“ řekla tisková mluvčí ČSOB pojišťovny Jitka Polívková s tím, že letošní meziroční nárůst byl od loňska překonán více než dvojnásobně.

Podobné zkušenosti potvrzuje také Kooperativa. „Tím, že se kupuje mnoho aut na leasing a hodně nových aut, havarijní pojištění se více využívá,“ zdůvodnil trend mluvčí Kooperativy Marek Vích. Navíc třeba u leasingu je havarijní pojištění nezbytnou součástí smlouvy, připomněl Vích.

Kromě rozšiřujícího se vozového parku v České republice je příčinou množících se nepovinných pojistek také rostoucí hodnota vozidel. „Dalším důvodem je i vyšší počet krádeží vozů, což jistě přiměje lidi k tomu, aby se pojišťovali,“ dodala Marcela Kotyrová, tajemnice České asociace pojišťoven.

Zatímco dříve se připojišťovala v drtivé většině pouze nová či zánovní vozidla, nyní hlásí pojišťovny změnu. „Především v posledních dvou letech chtějí svá vozidla pojistit i majitelé ojetých vozidel,“ doplnila Eva Svobodová za pojišťovnu Uniqa, která za prvních devět měsíců letošního roku havarijně pojistila více aut než za celý loňský rok.

Přírůstek havarijních pojistek registruje podle Svobodové pojišťovna každý rok. „Za posledních pět let nám kmen havarijně pojištěných vozidel vzrostl o více než 70 procent,“ konstatovala Svobodová.

Svou roli ale hraje i větší dostupnost havarijních pojistek, míní experti. Mnohdy totiž tvrdá konkurence nutí poskytovat tento typ pojistného produktu bezplatně.

Češi proto každoročně utrácí za nepovinné pojištění svých aut vyšší sumu. To potvrzují údaje České asociace pojišťoven (ČAP). která sleduje celý tuzemský pojistný trh. Z výroční zprávy asociace plyne, že zatímco v roce 2004 činila celková suma za havarijní pojištění aut 14,4 miliardy korun, loni to bylo o téměř miliardu více.

„Letos by ten růst měl pokračovat pravděpodobně stejným tempem,“ odhaduje Marcela Kotyrová z ČAP. Roční výdaje na ochranu svých vozů formou „havárky“ by se tak podle odhadů asociace pojišťoven měly přehoupnout přes šestnáct miliard korun.

,
Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Hnědouhelná elektrárna Počerady. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Hnědouhelná elektrárna Počerady. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Hnědouhelná elektrárna Počerady. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...