Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Příští rozpočet může být nejhorší za poslední roky

Schodek rozpočtu by mohl přesáhnout 100 miliard korun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Schodek rozpočtu by mohl přesáhnout 100 miliard korun. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Praha  Viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer vystoupil s ostrou kritikou státního rozpočtu na příští rok. "Mám za to, že půjde o nejhorší a nejnebezpečnější rozpočet za poslední léta," řekl Niedermayer. Dodal, že ani tak nezáleží na tom, jestli konečný deficit bude 88 nebo 100 miliard. Doplatí na něj všichni, tvrdí.

Rozpočet podle viceguvernéra porušuje platná pravidla a závazky České republiky. Země totiž slíbila, že bude postupně rozpočtové schodky snižovat tak, aby byla schopna přijmout společnou evropskou měnu v roce 2010. Tuto variantu však už nový ministr financí Vlastimil Tlustý prakticky vyloučil.

Rozhodující bude především rok 2008, ale limit tří procent se dá podle Niedermayera po zhoršení naplánovaném na příští rok jen těžko dodržet.  "Rozpočet nerespektuje výši ani principy střednědobých výdajových rámců, které vláda dříve stanovila. Nedodržuje závazky vůči Evropské unii z konvergenčního programu České republiky," uvedl Niedermayer.

Zhoršení přitom nastává v nejhůře ovlivnitelných, a také nejméně prorůstových, částech rozpočtu, říká bankéř. Polovinu rozpočtu tvoří zákonné sociální výdaje a plánuje se jejich 16procentní růst. Navíc kvůli zvyšujícímu se počtu úředníků rostou i náklady na státní správu. To si vyžádá další peníze na jejich mzdy.

Ekonomika přitom v posledních měsících podává obdivuhodné výkony a její růst se drží nad šesti procenty. "Návrh rozpočtu na rok 2007 ukazuje, že poslanci novými zákony zřejmě přetlačili růst příjmů státu v období nebývalého růstu ekonomiky," uzavřel Niedermayer s tím, že stav financí nyní budí větší obavy než kdykoli dříve.

Rozpočet budou poslanci projednávat už brzo. Bývalá vláda premiéra Jiřího Paroubka ho navrhla se schodkem 88 miliard korun, nový kabinet tvrdí, že se nevejde ani do sta miliard.
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.