Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Privatizace Aera se opět odkládá

PRAHA Vláda se rozhodla o týden odložit rozhodnutí o privatizaci Aera Vodochody. Mirek Topolánek zdůvodnil odklad probíhajícím připomínkovým řízením.

Vláda tak nedodrží původní harmonogram privatizace Aera, který počítal s tím, podle něhož dnes měla zveřejnit jméno investora
 
Favoritem zůstává společnost Oakfield z česko-slovenské investiční skupiny Penta, jež za vodochodský podnik hodlá zaplatit 2,91 miliardy korun. Privatizace Aera na programu jednání vlády původně nebyla, ale ministr financí Vlastimil Tlustý ji navrhl dodatečně zařadit.

S Tlustým se před nedávnem dostal kvůli Aeru do sporu ministr průmyslu a obchodu Martin
Říman. Podle jeho dřívějších prohlášení by se měla prodat pouze civilní část firmy, zatímco vojenská by z důvodu bezpečnosti země zůstala v rukách státu. Tlustý naopak rychlý prodej podporuje, protože bez něj by za několik měsíců údajně podniku hrozil konkurz.

O Aero se ucházely společnosti Slovácké strojírny, HTC Holding, Aero Kilcullen Consortium, Benson RPG, Český letecký průmysl, Eco-Investment, Oakfield a konsorcium firem PPF a J&T. Většina zájemců již dříve přiznala, že Aero chtějí získat především pro možnost vybudovat z tamní přistávací dráhy mezinárodní letiště. Nový majitel se však musí smluvně zavázat, že udrží výrobu a zachová zaměstnanost.

Aero Vodochody vykázalo loni ztrátu 1,38 miliardy korun. Hospodaření firmy se tak meziročně zhoršilo o více než 1,5 miliardy korun. Hlavní příčinou propadu bylo nepříznivé finanční hospodaření, které skončilo ztrátou 959 milionů korun. Společnost má záporné vlastní jmění, a to téměř 6,5 miliardy korun.
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...