Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Přivydělat si můžete dokonce i u konkurence

„Vedlejšákům“ pracovní právo příliš nebrání. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Vedlejšákům“ pracovní právo příliš nebrání. | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

PRAHA Zaměstnanec může mít i další pracovní smlouvu, brigádničit nebo samostatně podnikat, a to celkem bez omezení. Dodržet musí jen několik základních pravidel.

Jste zaměstnaní, ale chtěli byste začít pracovat ještě pro někoho dalšího? Říkáte si, že by nebylo od věci přivydělat si a k pracovní smlouvě ještě uzavřít některou z takzvaných dohod? Nebo máte chuť vydat se vlastní podnikatelskou cestou a ke svému pracovnímu úvazku si navíc pořídit živnostenský list? To všechno klidně můžete, zákoník práce vás v takovém počínání prakticky neomezuje.

„Vždy je však třeba mít na paměti, že takzvanou závislou práci – tedy práci ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, jménem zaměstnavatele a podle jeho pokynů – je přípustné konat jen v základním pracovněprávním vztahu, tedy v pracovním poměru nebo na základě některé z dohod o pracovní činnosti,“ říká Václav Vlk z kanceláře Rödl & Partner. Jinak by to mohl být zakázaný švarcsystém.

Pozor na konkurenci

To nejdůležitější, co je potřeba si ohlídat, se skrývá pod slůvkem konkurence. Nemůžete se totiž jen tak otevřeně postavit proti svému zaměstnavateli a pracovně se spojit s jeho obchodním protivníkem, či se dokonce jedním z nich stát. „Zákoník práce omezuje výdělečnou činnost zaměstnanců, která je shodná s činností zaměstnavatele. Není tak rozhodující, jakou práci vykonává samotný zaměstnanec,“ upozorňuje Jaroslav Škubal z advokátní kanceláře PRK Partners.

Coby příklad uvádí práci IT specialisty v advokátní kanceláři. „Jeho omezení je, stejně jako omezení všech ostatních zaměstnanců kanceláře, zaměřeno jen na výkon advokacie, tedy činnosti zaměstnavatele. Jinak řečeno, ajťák si může přivydělávat bez omezení, pokud nebude pracovat jako ajťák nebo i v jakékoliv jiné pozici pro jinou advokátní kancelář,“ říká Škubal. Shodná činnost se přitom podle něj posuzuje zejména s ohledem na předmět podnikání zapsaný v obchodním či živnostenském rejstříku, nikoliv fakticky, zda skutečně jde o přímou konkurenční činnost.

„O omezenou konkurenční činnost tak například půjde u jedné z nejčastějších živností velkoobchod a maloobchod bez ohledu na to, že zaměstnavatel se věnuje prodeji zboží, které zaměstnanec v rámci paralelní činnosti fakticky neprodává,“ říká Škubal a upozorňuje na to, že nepřípustná konkurenční činnost zahrnuje jakoukoliv výdělečnou činnost. Třeba i účast v orgánech firem.

.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!