Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Přiznání za rok 2008 od A do Z

Ekonomika

  10:40
PRAHA - Jak a do kdy podat daňové přiznání za rok 2008? Lze před státem něco „legálně schovat“? Jak uplatnit slevy na dani zpětně u zaměstnavatele? Přinášíme odpovědi na některé z nejčastějších dotazů.

Daňové přiznání foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

* Kdo musí podat daňové přiznání, a kdo nemusí?
Daňové přiznání musí podat každý, kdo má příjmy vyšší než 15 000 korun (pokud tyto příjmy nejsou od daně osvobozeny nebo nejsou tzv. „předmětem daně“), případně vykazuje daňovou ztrátu. Papírování se naopak vyhnou zaměstnanci, kteří u svého zaměstnavatele podepsali „prohlášení k dani“ a jejich jiné zdanitelné příjmy nejsou vyšší než šest tisíc korun. Pak také lidé, kteří mají více zaměstnavatelů, ale u všech podepsali „prohlášení k dani“ a jejich jiné zdanitelné příjmy nejsou vyšší než šest tisíc korun.

Vyplňování se vyhnou i osoby, které měly příjmy nižší než patnáct tisíc korun, nebo jejichž příjmy lze podle zákona považovat za „ostatní“ (například příjmy z příležitostné zemědělské činnosti, třeba když prodáte okurky z vlastní zahrádky na trhu). Pokud tyto příjmy nepřesáhnou dvacet tisíc korun, jsou od daně osvobozeny. Daňové přiznání nemusí podávat také lidé, kteří sice mají bydliště v České republice, ale jsou zaměstnáni v zahraničí. Takový předpis ale platí pouze pro některé země, například Itálii, Velkou Británii nebo Německo. Záleží vždy na mezinárodních smlouvách.

* Jak lze při výpočtu daně ušetřit?
Některé příjmy se nezdaňují vůbec. V takové skupině jsou sociální dávky, stipendia, některá pojistná plnění a podobně. U daní ze zaměstnání lze ušetřit, pokud vám zaměstnavatel přispívá na soukromé nebo penzijní připojištění. Největších úspor lze dosáhnout u odpočtů ze základu daně a u slev na dani. Daň lze vylepšit i zahrnutím výdajů.

* Jaké výdaje (náklady) mohu uplatnit?
Od roku 2008 již není daňovým výdajem pojistné na zdravotní a sociální pojištění. Uznatelné výdaje jsou ty, které jste vynaložili na dosažení, zajištění a udržení příjmů. Buď musíte mít ke všem doklady, nebo můžete uplatnit tak zvaný paušál - určité procento z příjmů prostě považujete za výdaje, bez ohledu na skutečné náklady. U příjmů z podnikání mohou paušál využít zemědělci (80 %), řemeslníci (60 %), ostatní 50 % nebo 40 % (architekti, tlumočníci atd.).

* Co je to daňová evidence? Kdo musí vést účetnictví?
Daňová evidence nahrazuje dřívější „jednoduché účetnictví“. Jak má vypadat, je určeno poměrně obecně. Běžně obsahuje dvě kolonky - zdanitelné příjmy a daňově uznatelné výdaje. Přidávají se také záznamy o obchodním majetku a závazcích. Podvojné účetnictví se vás týká při obratu nad 25 milionů nebo při zapsání do obchodního rejstříku.

* Jaké odpočty ze základu daně existují a do jaké maximální výše je můžu využít?
Čím více odpočtů využijete, tím lépe. Základ daně budě nižší, tím se zmenší i celková daň. Pro rok 2008 se nabízejí následující možnosti: 1) úroky z hypotéky nebo stavebního spoření (maximálně 300 000 korun) 2) dary na veřejně prospěšné účely 3) příspěvky na penzijní připojištění (maximálně 12 000 korun) 4) úhrady na zkoušky v rámci dalšího vzdělávání (maximálně 10 000 korun) 5) členské příspěvky v odborech (maximálně 3000 korun) 6) daňová ztráta z minulého roku 7) výdaje na výzkum a vývoj (pokud nebyla poskytnuta podpora z veřejných zdrojů) Zbývá jen dodat, že pro mezinárodní termín „odpočty“ používá náš zákon termíny „nezdanitelné částky“ a „odčitatelné položky“.

* Jaké slevy na dani platí pro zdaňovací období roku 2008?
Potom, co ze základu daně odečtete odpočty, vezmete z něj 15 %, která tvoří daň. Z té můžete ještě odečíst slevy. Ty jsou pro rok 2008 následující: 1) každý si může odečíst 24 840 korun. Což je ochrana pro nejchudší. 2) na částečnou invaliditu 2520 korun 3) na plnou invaliditu 5040 Kč 4) pro držitele průkazky ZTP/P 16 140 korun 5) pro studenty 4020 korun 6) za vyživovanou manželku či manžela 24 840, přičemž příjmy manželky či manžela nesmí přesáhnout 68 000 korun. 7) za dítě 10 680 (dítě je do 18 let věku nebo student, případně dlouhodobě nemocný nepracující do 26 let)

* V novele zákona o daních z příjmů jsou prý nějaké novinky ve slevě na manželku či manžela. Co se změnilo?
Změny platí zpětně, k 1. 1. 2008. Výše slevy je stejná, tedy 24 840, změnily se ale podmínky, za kterých lze slevu uznat. Příjmy manželky nesmí nově přesáhnout 68 000 za rok, do těchto příjmů se nově nepočítá příjem plynoucí z péče o osobu blízkou (nebo jinou osobu, která má nárok na péči podle zákona o sociálních službách).

* Může mi vyjít při počítání záporná daň? Vrátí mi stát peníze?
Existují dvě možnosti, kdy vám na konci může vyjít minus. Může se to stát při sčítání jednotlivých základů daně (většinou ze zaměstnání, podnikání, pronájmů a z ostatních příjmů). Ale pozor, dílčí základy daně nelze prostě a jednoduše sečíst. Nejprve sečtete všechny dílčí základy kromě zaměstnání. Pokud vám vyjde minus, nesmíte ho přidat k základu ze zaměstnání. Vzniklé minus dáte na stranu, označíte ho jako daňovou ztrátu a pokračujete ve výpočtu.

Daňovou ztrátu si můžete odečíst z daní v dalších letech (maximálně v pěti, rozdělit lze libovolně). Druhou možností minusu jsou slevy na dani. Se všemi slevami můžete jít maximálně do nuly (slevy, které vycházejí do minusu, zůstanou nevyužité), s jednou výjimkou, kterou je sleva na dítě. Pokud vám díky této slevě vyjde záporné číslo, můžete požádat stát, aby vám vypočítanou částku vyplatil. Má to však háček: vaše hrubé příjmy mimo „ostatní příjmy“ musí být minimálně 48 000 Kč a daňový bonus se pohybuje mezi stokorunou a částkou 52 200 Kč.

* Do kdy musím daňové přiznání podat a kdy mám zaplatit daně?
Daňové přiznání je třeba podat do 31. 3. 2009, ve stejném termínu se musí zaplatit daň. Termín lze posunout do 30. června, pokud si zajistíte spolupráci s daňovým poradcem. Tomu musíte dát plnou moc ke zpracování a podání vašeho daňového přiznání. Plnou moc musí mít finanční úřad do 31. 3. 2009.

* Potřebuji v zákoně dohledat některé detaily. Podle kterého zákona mám podat daňové přiznání, když se neustále mění?
Rozhodující je poslední platná verze pro dané zdaňovací období. Pokud tedy podáváte přiznání za zdaňovací období 1. 1. 2008 až 31. 12. 2008, řídíte se zákonem platným 31. 12. 2008. Problematiku daně z příjmů fyzických osob řeší zákon č. 586/1992 Sb. Jeho aktuální znění naleznete na internetu, například na stránkách Business center.cz.

* Jak zpětně u zaměstnavatele využít slevy a odpočty?
Do 15. února musíte požádat svého posledního zaměstnavatele, aby provedl zúčtování daňových záloh. V zúčtování budou zahrnuty slevy, které nešlo zohlednit v průběhu roku (sleva na manželku či manžela a podobně). Pokud vznikne přeplatek, zaměstnavatel vám ho bez žádosti vrátí. Pokud vznikne nedoplatek, nemusíte nic vracet.

Autor: