Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pro Čechy je tolik práce, že ztrácejí zájem o rekvalifikační kursy

Sváření - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sváření - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA S poklesem nezaměstnanosti loni ubylo i zájemců o rekvalifikační kurzy. Prošlo jimi 22 548 lidí, což je meziročně o dvě pětiny méně. Zájem je především o získání počítačových a řidičských dovedností.

Podle Úřadu práce ČR, který údaje tento týden zveřejnil, je poměr účastníků kurzů a nezaměstnaných v evidenci úřadů práce loni a předloni srovnatelný. Nezaměstnaných bylo na konci loňského prosince 381 373, tedy o šestnáct procent méně než na konci roku 2015.

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka lze pokles rekvalifikovaných osob přičíst i zvýšení nabídky volných pracovních míst. „V loňském roce tak zaměstnavatelé poptávali i zaměstnance s nižší kvalifikací, což se odrazilo nejen do celkového snížení počtu nezaměstnaných, ale i do snížení počtu dlouhodobě nezaměstnaných,“ dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Rekvalifikace by ale podle analytičky NextFinance Markéty Šichtařové měly právě nyní začít být zajímavé. Míra nezaměstnanosti je minimální, což značí velké přehřívání trhu práce. „S budoucím a ne již příliš vzdáleným okamžikem opětovného nárůstu nezaměstnanosti rekvalifikace opět naberou na důležitosti,“ očekává Šichtařová. Lepší je podle ní rekvalifikaci řešit předem než v situaci, kdy již člověk práci ztratí.

Úřad práce loni poskytl na rekvalifikace 269 milionů korun oproti 380 milionům za rok 2015. Některého z nabízených kurzů, které úřad hradil i za přispění evropských fondů, se loni zúčastnilo 12 847 uchazečů o zaměstnání. Dalších 9701 absolvovalo rekvalifikaci zvolenou.

Pro změnu profese nebo další prohloubení znalostí se nejčastěji rozhodují lidé mezi 35 až 44 lety a mezi 50 až 54 lety. Mezi účastníky jsou nejčastěji lidé s výučním listem, dále středoškoláci s maturitou a lidé základně vzdělaní. Zájem je o kurzy zaměřené na základní počítačové dovednosti, kurzy pro získání řidičských a profesních průkazů, svářečské kurzy a kurzy účetnictví.

Co je třeba splnit?

Podmínkou pro účast na rekvalifikaci je zařazení uchazeče nebo zájemce o zaměstnání vedeného v seznamu úřadu práce, délka evidence přitom nehraje roli. Dotyčný musí mít také odpovídající předpoklady v rámci konkrétního kurzu, například stupeň vzdělání a třeba znalosti práce s počítačem.

Úřad práce může financovat plně nebo částečně tři varianty rekvalifikací - ty, které zajišťuje sám, zvolené rekvalifikace a kurzy u zaměstnavatelů. Při rekvalifikaci zajištěné úřadem práce hradí úřad za uchazeče kurzovné. Po dobu trvání kurzu uchazeč pobírá 60 procent předchozího čistého měsíčního příjmu, nejvíce však 17 550 korun měsíčně. Nejvíce lidí loni takových kurzů využilo v Moravskoslezském kraji (3838 lidí), ve Zlínském a Středočeském kraji.

Pokud si uchazeč najde sám vhodný kurz na zvýšení kvalifikace a úřad jeho výběr schválí, nesmí cena za tři roky přesáhnout 50 tisíc korun. Loni takto přispěl 9701 účastníkům 164 miliony korun. Šlo zejména o Prahu, Moravskoslezský kraj a Vysočinu.

Cílem rekvalifikací je umožnit lidem, kterým hrozí ztráta práce nebo už jsou nezaměstnaní, získat novou kvalifikaci a tím i lepší vyhlídky na novou práci. Loňská analýza ministerstva práce ukázala, že se český trh práce dostal na hranici přirozené zaměstnanosti.

Lidé, kteří za nabízených podmínek a mezd chtějí pracovat, už místo mají. „Realizace rekvalifikačních kurzů je v podmínkách současného zákona o veřejných zakázkách neflexibilní. Úřad práce tak není schopen pružně reagovat na poptávku zaměstnavatelů,“ uvádí resort v analýze. Rekvalifikace se využívá spíš k získání „obecně využitelných dovedností“.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....