29. srpna 2008 10:02 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pro poštu ke starostovi

Pošta - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pošta - ilustrační foto. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Starosta pošťákem. I tohle je jedna z variant, jak nahradit zánik sto sedmdesáti devíti poboček České pošty. Ty s konečnou platností skončí ke konci letošního roku.

„Přesunutí služeb pošty na obecní úřad je jednou z možností, jak vyřešit budoucí situaci s rušením poboček,“ potvrdil LN Zdeněk Zajíček, náměstek ministra vnitra pro veřejnou správu, informatiku, legislativu a archivnictví.

Právě zástupci ministerstva vnitra se včera rozhodli vstoupit do debaty o budoucnosti obcí, kterým zánik poboček hrozí. „Navrhli jsme několik řešení, jak uchovat sociální smír,“ dodal Zajíček.

Podle zástupce největší odborové organizace v rámci České pošty Karla Koukala je ale nejdůležitější jednat především se starosty konkrétních ohrožených obcí. „Je jasné, že domluvit se se všemi nebude snadné. Mluvil jsme s několika z nich. Mají velký strach, co bude po Novém roce,“ uvedl Koukal.

Zajímavé ale je, že Česká pošta zatím se všemi starosty ohrožených obcí nejednala.  „Nelze jednat se všemi starosty naráz, pravdou ale je, že s většinou se o možnostech náhrady zaniklých poboček už jednalo,“ konstatovala mluvčí České pošty Dita Václavíková.

Podle starosty Semněvic u Domažlic Josefa Hálka se ale o rušení vědělo daleko dříve. „My jsme například na jaře hledali nového pošťáka a ze strany České pošty nám bylo řečeno, ať nabízíme místo jen na dobu určitou, to jest zhruba na půl roku, protože poté bude naše pobočka zrušena,“ konstatoval Hálek.

Starostové obcí se ale začínají bouřit a podepisují protestní petice proti zrušení obecních pošt. Konkrétní řešení totiž stále není na stole. Konečné rozhodnutí, jakým způsobem budou poštovní pobočky nahrazeny, padne podle Zajíčka jedenáctého září, kdy se opět zástupci ministerstva, pošty a odborů sejdou na společném jednání.

Odbory ale tohle datum nepovažují za konečné. „Obávám se, že do čtrnácti dnů se situace nevyřeší. Naopak myslím, že bude následovat minimálně dvouměsíční vyostřená debata mezi poštou a starosty,“ domnívá se Koukal.

Zajíček podotkl, že cílem včerejšího jednání bylo najít nejvhodnější varianty a formy náhrady zaniklých poboček. „Ještě není nic definitivně rozhodnuto. Ale právě možnost zapojit do poštovních služeb obecní úřady a zavést mobilní poštu patří k těm nejrealističtějším,“ nastínil budoucnost Zajíček.

Václavíková uvedla, že právě poštovní vozy se již v některých obcích uplatnily. „Všechny obce mají zaručeno, že služby budou poskytovány i nadále, pouze se změní forma tohoto poskytování,“ dodala

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.