12. listopadu 2008 11:44 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Problémová Alitalia nedostane vládní půjčku

Zaměstnanci Alitalie se bojí o práci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaměstnanci Alitalie se bojí o práci. | foto: AFP

BRUSEL Italské problémové aerolinky Alitalia nedostanou vládní půjčku 300 milionů eur (7,6 miliardy). Rozhodla o tom Evropská komise s tím, že úvěr je nezákonný. Zároveň schválila záchranný plán pro leteckou firmu, který spočívá v jejím převzetí skupinou investorů.

Zájem o převzetí aerolinek, kterým hrozí krach, má investorské konsorcium CAI. Za letecké operace Alitalie nabízí jednu miliardu eur (25,4 miliardy Kč). Částka zahrnuje i převzetí dluhu ve výši 625 milionů eur, což je zhruba polovina celkového dluhu aerolinek. Komise skupinu požádala, aby prokázala, že nyní není nijak propojená s Alitalií, uvedla agentura Reuters.

CAI nabízí za letecké operace v hotovosti 275 milionů eur. Dalších zhruba 100 milionů je konsorcium připraveno zaplatit za divizi služeb Alitalia Servizi, letištní operace Alitalia Airport, regionální divizi Alitalia Express a nízkonákladovou divizi Volare.

Konsorcium koupí celkem 64 letadel a leasingové kontrakty na dalších 29 letadel. Alitalia má celkem 173 letadel. Nově vznikající aerolinky kupují také obchodní známku Alitalie a všechna vzletová a přistávací práva v Itálii a většinu zahraničních. První splátka 100 milionů eur má být zaplacena po podpisu dohody. K tomu by mohlo dojít do poloviny tohoto měsíce.

Jakmile bude dohoda s CAI uzavřena, má být dalším krokem spojení s domácí Air One a hledání zahraničního partnera. Nejčastěji jsou zmiňovány společnosti Air France-KLM a Lufthansa. Se vznikem nové Alitalie již souhlasila i Mezinárodní asociace letecké přepravy (IATA).

Konsorcium podalo nabídku na aerolinky na konci minulého měsíce, nezveřejnilo však žádné podrobnosti. Proti převzetí se postavily odborové svazy pilotů a palubního personálu, které odmítly podepsat nové mzdové dohody. Konsorcium původně tvrdilo, že podá závěrečnou nabídku pouze v případě, že bude mít dohodu s odbory. Nakonec však nabídku podalo i bez ní a uvedlo, že pokud nebudou jednotliví zaměstnanci souhlasit s předloženou pracovní dohodou, najmou si nové zaměstnance.
Lidovky.cz

Prodej domu 3+1, 4+1, Lipník nad Bečvou
Prodej domu 3+1, 4+1, Lipník nad Bečvou

Lipník nad Bečvou - Lipník nad Bečvou I-Město, okres Přerov
2 280 000 Kč