4. ledna 2016 13:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Problémových potravin přibylo. ‚Hitem‘ je víno s vodou či zkažené uzeniny

Víno označené potravinářskou inspekcí jako nevyhovující. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Víno označené potravinářskou inspekcí jako nevyhovující. | foto: SZPI

PRAHA Potravinářská inspekce loni na serveru Potraviny na pranýři zveřejnila 653 nevyhovujících potravin. Je to o 62 případů více než v roce 2014. Nejčastěji se mezi nevyhovujícími potravinami objevuje víno, na druhém místě jsou masné výrobky.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) na web umísťuje potraviny nejakostní, falšované a nebezpečné. Právě nebezpečných bylo loni nejvíce, a to 241. Meziročně je to nárůst o 53 případů. Inspektoři také odhalili 228 falšovaných potravin a 184 nejakostních výrobků.

O těchto statistikách Informoval server Vitalia.cz.

Vína nevyhovovala ve 192 případech. „Vína jsou falšována nepovolenými přídavky a vodou (dokonce až devadesáti procenty),“ uvádí server. S velkým odstupem druhé jsou masné výrobky, které se na webu závadných potravin objevily v 98 případech.

„Uzeniny se prodávají šizené a bohužel i nebezpečné, to když podléhají zkáze, je na nich plíseň a zapáchají,“ píše Vitalia.cz.

Problémy mívá každý rok také med, který bývá nejakostní nebo falšovaný. Problémy se často opakují u stejných výrobců. Loni med inspektoři mezi nevyhovující potraviny zařadili sedmatřicetkrát. Těsně za ním skončily nealkoholické nápoje.

Web potravinynapranyri.cz spustily v červenci 2012 ministerstvo zemědělství a Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Web svým návštěvníkům umožňuje vyhledat informaci o nevyhovujícím výrobku podle jeho názvu, druhu, prodejce, země původu a distributora.

Problematické uzeniny na stránkách potravinářské inspekce SZPI - plesnivý...
Problematické uzeniny na stránkách potravinářské inspekce SZPI - salám z...
ČTK