1. října 2009 14:22 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Problémy s placením nájemného má až 171 tisíc lidí. Zatím platí, ale trpí

Problémy s placením nájemného má až 171.000 tuzemských domácností. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Problémy s placením nájemného má až 171.000 tuzemských domácností. | foto: Tomáš Hájek Lidové noviny

PRAHA Problémy s placením nájemného má až 171.000 tuzemských domácností, což je přibližně pětina z celkového počtu nájemních bytů v České republice. S odvoláním na statistické údaje a zkušenosti z poraden Sdružení nájemníků ČR to dnes na tiskové konferenci řekl předseda sdružení a poslanec za ČSSD Stanislav Křeček. Podle něj lidé zatím zvyšující se nájmy platí, ale to co jim zbyde je prý směšné.

Počet neplatičů sice podle šéfa Sdružení nájemníků výrazně neroste, významně se ale zvyšuje podíl nájemného na celkových výdajích domácností. "Musí potom omezovat další výdaje jako například peníze na výživu, volný čas a podobně," uvedl Křeček. "Lidé sice nájem zaplatí, ale to co jim často zbývá, je směšné," dodal.

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) ale v březnu operovalo s jinými čísly. Do problémů s placením nájmu by se podle údajů resortu mohlo v roce 2010 dostat přibližně 40.000 domácností. Pro zhruba  2000 domácností může být situace kritická natolik, že mnoho z nich může skončit "na ulici".

Sdružení nájemníků uvádí, že podíl nájemních bytů činí v současnosti přibližně pětinu z celkového bytového fondu, což je kolem 900.000 až 950.000 bytů.


ČTK