Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Proč jezdí Češi za exotikou? Aby na dovolené nepotkali další Čechy

Pláž v Dominikánské republice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pláž v Dominikánské republice | foto: Shutterstock

PRAHA Tři čtvrtiny Čechů nikdy nebyly na exotické dovolené, pravidelně v exotických destinacích tráví volno jen tři procenta lidí. Dalších devět procent jezdí do Karibiku či Asie na dovolenou jen občas. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu.

Mezi nejoblíbenější místa patří už několik let Thajsko, Dominikánská republika, Kuba a Spojené arabské emiráty. Češi podle průzkumu preferují snadno dostupná místa. Nejlépe se proto prodávají destinace, u kterých je třeba maximálně jednou přestupovat.

"Průměrně utratíme za exotickou dovolenou 40 až 50 tisíc korun za osobu. Obecně platí, že u exotických dovolených klienti očekávají více zážitků a adrenalinu než u klasické letní relaxace," uvedl ředitel obchodu a marketingu ERV Evropské pojišťovny Ondřej Rušikvas.

Anketa

Byli jste někdy na exotické dovolené?

Ano, jednou. 43
Ano, jezdím pravidelně. 101
Ne, tyto destinace mě nelákají. 29
Ne, nemůžu si to dovolit. 57
Dovolenou trávím v Česku. 5

Hlavním důvodem, proč se Češi do Asie či Karibiku vydávají, je teplé počasí (29 procent). Každý šestý pak chce k moři jezdit jindy než v létě, kdy si slunce a teplo může užít i doma. Na 12 procent respondentů uvedlo, že do exotických destinací vyráží především proto, aby se odlišili od většiny českých turistů.

"Hlavním důvodem, proč jezdíme tak málo do exotických destinací, jsou samozřejmě finance, to uvedlo 75 procent lidí. Každému jedenáctému z nás ale vadí, že neví, co může ve vzdálených zemích čekat. Raději tak jede tam, kde už to zná," dodal Rušikvas. Nejčastěji jezdí do exotických zemí vysokoškoláci.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...