13. září 2016 10:45 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Proč řekli ‚YES‘ brexitu? Británii trápí obří majetková nerovnost mezi lidmi

Před Downing Street 10 slaví příznivci odchodu Velké Británie z Evropské unie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Před Downing Street 10 slaví příznivci odchodu Velké Británie z Evropské unie. | foto: Reuters

LONDÝN Nejbohatších deset procent Britů vlastní přes polovinu majetku v zemi. Uvedla to podle serveru BBC charitativní organizace Oxfam. Upozornila rovněž, že nejbohatší jedno procento Britů má více než dvacetkrát tolik majetku jako nejchudších 20 procent.

Británie podle Oxfamu patří mezi země s největší majetkovou nerovností ve vyspělém světě.

Právě vysoká majetková nerovnost je podle organizace jedním z faktorů, které přispěly k odhlasování odchodu Británie z Evropské unie v červnovém referendu. „Mnoho lidí vyjadřovalo nedůvěru v politický systém a hlasovalo pro změnu v naději na zlepšení svého ekonomického postavení,“ uvedl Oxfam.

Nejbohatší jedno procento Britů vlastní 23 procent celkového majetku v zemi, zatímco mezi nejchudších 20 procent Britů je rozděleno pouze 0,8 procenta celkového bohatství.

Hodnota majetku zhruba 634 tisíc nejbohatších Britů je dvacetinásobná ve srovnání s majetkem nejchudších třináct milionů Britů, vyplývá z analýzy Oxfamu založené na údajích banky Credit Suisse.

„Nerovnost je obrovskou překážkou pro boj s chudobou a vytváří ekonomiku, která zjevně nefunguje pro každého. Zatímco mzdy vedoucích pracovníků rostou, každý pátý člověk žije pod hranicí chudoby a má potíže uhradit účty a obstarat si jídlo,“ uvedla Rachael Orrová z Oxfamu.

„Ukončení bezohledných praktik musí být ústředním prvkem vládních plánů na reformu ekonomiky,“ dodala.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!