16. dubna 2013 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Prodalo se nejméně knih za 7 let. Nakladatele mají zachránit slevy

Malým knihkupectvím neodzvonilo. Lidé se do nich rádi vracejí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Malým knihkupectvím neodzvonilo. Lidé se do nich rádi vracejí. | foto: ČTK

PRAHA Knihy ve skladech místo na pultech knihkupectví, vyšší daň z přidané hodnoty a hlavně snaha Čechů ušetřit, kde se dá. Právě to letos působí problém většině nakladatelů a knihkupců v zemi. Už loni vydali nakladatelé zhruba o tisícovku titulů méně a letos bude situace ještě horší.

Přestože Svaz českých knihkupců a nakladatelů bude znát přesné statistiky o počtu loni vydaných knih až v září, čísla, která mají LN k dispozici, ukazují, že knihám se nedařilo už loni.

Podle databáze České národní bibliografie totiž loni vyšlo celkem 15 400 knih, tedy nejméně za posledních sedm let. Letos navíc bude situace ještě horší, problémy totiž nemají už jen malí nakladatelé, ale i největší hráči.

Vydávání knih tak omezuje i dosud největší nakladatel v zemi – skupina Albatros. Podle informací LN má nakladatelství příliš velké skladové zásoby, a proto plánuje vydávat jen několik titulů měsíčně.

Knižní trh v Česku – klikněte pro zvětšení

Knižní trh v Česku – klikněte pro zvětšení

„Značka Albatros má momentálně v plánu vydat zhruba jen dva tituly měsíčně,“ řekl LN zdroj blízký vydavatelství, který si ale nepřál být jmenován. Samotné nakladatelství, pod které patří ještě značky Computer Press, Plus, Cooboo nebo Motto, ale takovou informaci LN potvrdit nechtělo.

„V letním období jsou prodeje knih slabé, nemá proto smysl na trh uvádět velké množství novinek v době, kdy je slabá poptávka. Naše produkce ale zůstává dlouhodobě růstová a i ve slabých měsících bude v desítkách novinek měsíčně,“ říká generální ředitel nakladatelství Václav Kadlec.

ČTĚTE TAKÉ:

Albatros se propad prodeje snaží zastavit i sázkou na elektronické knihy, které dosud úspěšně ignoroval. Minulý týden totiž koupil jednoho z hráčů na trhu e-knih, společnost eReading.

Albatros, který patří firmě Arulo Estates, ale není jediným nakladatelem v zemi, na kterého snaha lidí šetřit silně dopadá. Kvůli krizi na knižním trhu se po třech letech rozhodlo skončit s vydáváním publikací i nakladatelství, které vlastní renomovanou značku Československý spisovatel, Levné knihy.

Zbylí nakladatelé proškrtali ediční plány s tím, že letos vydají jen komerčně úspěšné bestsellery. Na pultech knihkupců se tak letos objeví o další tisícovku knih méně než loni.

Sklady se musí vyprázdnit, přicházejí slevy

Velkou ranou pro knižní trh je kromě snahy lidí šetřit i zvýšení DPH, které musí nakladatelé dotovat z peněz, jež dříve tvořily zisky a byly připraveny například na investice.

„Růst DPH v posledních dvou letech nakladatelé nepromítli do cen starších titulů, což znamená, že si reálně snížili zisk,“ potvrzuje i Hana Žáková z jedné z největších knižních distribucí Kosmas.

ČTĚTE TAKÉ:

Někteří nakladatelé se podle ní rozhodli bojovat s nedostatkem čtenářů a velkými zásobami knih ve skladě tím, že dočasně sníží cenu některých titulů. „Nakladatelé hledají nové cesty přes standardní knihkupecké kanály, jak snížit nadnormativní zásoby knih. Od února proto dočasně snižují doporučenou cenu na vybrané knihy Albatros Media, Euromedia Group a od dubna i naše partnerská nakladatelství Argo, Paseka a další,“ říká Žáková.

Její slova potvrzují i samotní nakladatelé. Například Albatros na svých webových stránkách inzeruje, že každý, kdo u něj v e-shopu nakoupí, dostane na celý nákup dvacetiprocentní slevu, a ještě nemusí platit poštovné. Až 50procentní slevy na knihy má pak ve svém internetovém obchodě i další velký hráč Euromedia Group.