Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Prodám levně slivovici. Zn. neplatím daně a neručím za pravost

Ekonomika

  6:15
PRAHA - Milionové kauce, nové kolky, nepřetržitý dohled kamer a razie celníků – po metanolové aféře pocítili lihovarníci a prodejci alkoholu přísnou ruku státního dohledu. Rok a půl od odhalení hlavy chobotnice alkoholové mafie se však objevují hlasy, že šlo pouze o jedno z chapadel a sankce proti poctivým výrobcům jsou k ničemu. Na internetu si načerno prodávaný alkohol koupíte bez problémů.

Celní správa kontroluje obchody a večerky v Brně. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Září 2012. Policie vydává varování a hledá všechny, kteří si přes internet objednali „výbornou domácí slováckou slivovici“ od Petra Veselého z Uherského Brodu. Pálenka slibující „velmi jemnou a chuť bez přidaného cukru“ ve skutečnosti obsahovala jedovatý metanol. Pět Veselého zákazníků v tu chvíli bojovalo v nemocnicích o život.

2012: Inzeráty na metanol

Prodám výbornou domácí slováckou slivovici z vlastních švestek. Chuťově velmi jemná a lahodná, bez přidaného cukru, Obsah alkoholu 50%, rok pálení 2011.

Prodejce nabízel podezřelou slivovici na internetových stránkách Bazoš a Annonce.

Páleno legálně v pěstitelské pálenici. Košt osobně je samozřejmostí. Možno zaslat i na dobírku. Cena 230,- Kč/l. Při větším odběru možná sleva. Místo odběru Uherský Brod nebo Praha.

---------

Prodám kvalitní jemnou slováckou slivovici z vlastních švestek. Výborná chuť I kvalita. Obsah alkoholu 50%, rok pálení 2011. Košt osobně samozřejmostí. Páleno legálně v pěstitelské pálenici.

Možnost zaslat i na dobírku. Cena 240,- Kč/l. Při větším odběru možná sleva. Místo odběru Uherský Brod nebo Praha.

Březen 2014. K na chlup stejným nabídkám „výborné slivovice“ se na internetu dostane každý za pár sekund. Stačí dva kliky a za pár dní máte v rukou alkohol, který nikdo nekontroluje, nikdo nedaní a nikdo soudný by ho také neměl konzumovat.

Frázemi o bezpečném prodeji alkoholu přitom bývalá Nečasova vláda vysvětlovala tvrdá opatření - milionové kauce a pokuty pro výrobce lihovin nebo zajištění nepřetržitého dohledu špičkových kamer nad místem manipulace s kolky. Živnostníci, kteří chtějí prodávat alkohol, musejí nově získat také speciální koncesi. Zažádat o ní musejí do 17. dubna. Jinak bude jejich prodej postihován jako neoprávněné podnikání.

Stíhání? Prodejci používají "nicky"

Celní správa přitom pravidelně hlásí úspěchy v boji proti černému trhu s alkoholem. Často informuje o kontrolách kolků ve vietnamských večerkách. Proč se nezaměřuje na alkohol prodávaný po internetu?

Podle mluvčí Generálního ředitelství cel Martiny Kaňkové pochází většina on-line nabízeného alkoholu z pěstitelských pálenic. I když je prodej takového alkoholu zakázaný, celníci se zaměřují zejména na padělky známých likérnických značek.

„Vzhledem k tomu, že mnozí 'prodejci' jsou fyzické osoby, nikoliv podnikatelé, používající při prodeji např. nick, je pro správce daně obtížné takovéhoto prodejce dostihnout a případnou spotřební daň mu doměřit... Pokud se někdo jako prodejce objevuje opakovaně, tak předáváme informace i finanční správě kvůli dani z příjmu, popřípadě i podnět živnostenským úřadům pro podezření z neoprávněného podnikání,“ vysvětluje Kaňková.

ČTĚTE TAKÉ:

„Prodeji nezdaněného alkoholu se věnuje i naše specializované pracoviště na odhalování internetové kriminality související s porušováním práv duševního vlastnictví. Když odhalí v rámci monitoringu internetového zboží zatížené spotřební daní, předá tuto informaci správci daně,“ dodává mluvčí s tím, že případ pak dále řeší jednotlivé místní celní úřady.

Máme signály, že se opět míchá

Rostoucí státní dohled a tvrdé podmínky pro výrobu a distribuci alkoholu podnikatelé stále hlasitěji kritizují.

„Pořád mi nejde do hlavy, jak tím sledováním a kaucemi pro oficiální výrobce chtějí zamezit obchodům těch nelegálních... Pokud chtějí předejít dalším otravám a falšování lihovin metanolem, tak ať sledují a kontrolují dovoz samotného metanolu a zařadí ho opět mezi hlídané jedy,“ řekl například v rozhovoru pro Lidovky.cz lihovarník Martin Žufánek, majitel stejnojmenné značky pálenek.

Také spolumajitel velkoobchodu Benstar Jiří Starostka se nedávno serveru iDNES.cz svěřil s tím, že nelegální alkohol už se opět potajmu míchá. „Zase jsou nabídky, lidé chtějí kupovat levně,“ říká Starostka.

Inzerát vzor 2014:

Prodám velmi chutnou domácí 51% slivovici-šnaps,který je velmi oblíben v Německy hovořících zemích.

Ročník 2012 a 2013, vyrobeno z jablek. Možnost ochutnávky a zaslání poštou. Větší množství sleva. Nespotřebované zásoby. Zlín. Cena 220 Kč/l

Bazoš.cz

Podle něj kauce nepřinesly žádnou změnu. Kdo peníze neměl, přidal se k movitějšímu konkurentovi, u kterého si jakoby zařídil detašované sklady.

„Co myslíte, co udělají, když se jim naskytne možnost prodat něco levného, když ta kauce neleží na nich? Zase bude průšvih. Máme signály, že se už zase míchá a už se to opět prodává,“ varoval podnikatel.

„Tato situace je možná například na základě mandátní smlouvy, pak kauci platí mandant – zastupovaná firma a zastupující firmy jednají jeho jménem a na jeho účet,“ říká k tomu mluvčí celníků Kaňková. „Ovšem je nutné počítat s tím, že výrobce může vyrábět pouze v daňovém skladu, musí mít zajištěnu daň a v případě, že značí, tak musí být registrován ke značení a musí mít složenou příslušnou kauci,“ dodává.

Pokud by takový podnikatel nakupoval i od někoho jiného a prodával jeho výrobky, musel by být registrován jako distributor a složit další kauci.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!