3. září 2009 14:07 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Prodávají se v západní Evropě kvalitnější výrobky? Test to vyvrátil

Prací prášek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prací prášek | foto: Shutterstock

BRUSEL Kvalita výrobků prodávaných v nových a starých členských zemí Evropské unie se víceméně neliší. Ukázaly to testy, které provedly spotřebitelské organizace v několika zemích EU včetně Česka.

Výsledky prověrek dnes představila Evropská komise. Ukazuje se ale, že lidé i přesto mnohdy soudí, že tomu tak není a že výrobky ze západní Evropy jsou kvalitnější.

"Nejen v pracích prostředcích, ale i v dalších oblastech, které jsme testovali, se ukázalo, že výrobky, které se prodávají na středoevropských a východoevropských trzích, jsou buď zcela identické jako ty, které se prodávají v západní Evropě, ... nebo zhruba stejné kvality," řekl ČTK a Českému rozhlasu Václav Beneš z časopisu TEST.

Problém je jen v předsudcích
Beneš ale i třeba eurokomisařka pro spotřebitelskou problematiku Meglena Kunevová připustili, že často mezi lidmi v nových zemích unie přetrvává dojem, že třeba výrobky z Německa jsou kvalitnější než ty shodné pocházející s domácí produkce. "Ve vnímání běžných spotřebitelů tam ten rozdíl je," řekl Beneš.

"Výrobci praček se v žádném případě nevyplatí vyrábět pračky zvlášť pro východní a západní Evropu, protože ten trh je globální a vyrábět stejné zboží ve větším množství je levnější," poznamenal Beneš.

Německá kvalita
Rozdílné vnímání kvality výrobků mezi spotřebiteli se snaží využít někteří obchodníci. Beneš se například setkal s případem, kdy jedna drogerie do Česka dovážela prací prášek opatřený německým obalem a dokonce na tom měla založenou reklamu.

V té tvrdila, že německý prostředek je lepší než český, ač se v ČR prodává pod stejnou značkou. Časopis TEST ovšem nechal provést nezávislé testy, které ukázaly, že český výrobek byl na tom v praní dokonce trochu lépe než německý.

V podobném duchu se vyjádřil i expert mezinárodní spotřebitelské organizace ICRT Guido Adriaenssens. Zdůraznil, že mezi starými a novými členskými státy EU v produktech prakticky není rozdíl. "Východní a západní Evropa představují jeden trh," podotkl. "Většina produktů, které se v těchto zemích prodávají, se stejně vyrábí v Číně," dodal.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz