20. května 2009 8:42 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Prodávat zkažené potraviny není trestné

Tři pracovníci prodejny Julius Meinl byli zproštěni obžaloby z ohrožování zdraví. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tři pracovníci prodejny Julius Meinl byli zproštěni obžaloby z ohrožování zdraví. | foto: Lidové noviny

ČESKÉ BUDĚJOVICE Krajský soud v Českých Budějovicích zprostil obžaloby z ohrožování zdraví závadnými potravinami tři pracovníky řetězce Julius Meinl. Byli viněni za to, že před čtyřmi roky nařizovali zaměstnancům lahůdek v dnes již neexistující českobudějovické prodejně Julius Meinl, aby okrajovali plísně, omývali oslizlé uzeniny a míchali staré saláty. Vše se potom mělo vracet do prodeje.

Krajský soud tak zrušil rozsudek tamního okresního soudu, který loni v červenci uložil bývalé vedoucí lahůdek, regionální manažerce a jejímu kolegovi šestnáctiměsíční podmíněný trest s odkladem na 32 měsíců. Rozsudek je pravomocný. Informuje o tom dnešní Deník. 

Manažeři tak údajně chtěli snížit odpisy neprodejných potravin a následných ztrát. To ale všichni odmítali a tvrdili, že šlo o komplot jedné z prodavaček.

Krajský soud své rozhodnutí o nevině odůvodnil tím, že materiál obžaloby je nedostatečný a chybějí konkrétní důkazy. K prokázání viny by prý nevedly ani zvažované nové výslechy svědkyň.

Nicméně stejně jako okresní soud i krajský senát připustil, že potravinářská inspekce a policisté měli případ šetřit precizněji. Řádně a včas prý neohledali místo činu a nezajistili rozbory podezřelých potravin.

Případ otřásl veřejností v září 2005. Tehdy se jedna z prodavaček obrátila na potravinářskou inspekci. Spolu s kolegyněmi pak ve svých výpovědích uvedly, že musely na pokyn nadřízených upravovat a nabízet dál do prodeje staré potraviny.

Podle obhájců obviněných stála celá kauza jen na pochybných výpovědích. Žádná kontrola závady nezjistila, chyběly důkazy a ani jeden zákazník netrpěl zdravotními obtížemi.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!