7. ledna 2007 11:39 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Prodej nových aut loni poklesl

PRAHA Stále více Čechů dává před novými automobily přednost cenově výhodným ojetinám z dovozu. V loňském roce tak prodej nových osobních aut klesl o necelá tři procenta na asi 124 tisíc prodaných vozů.

Naopak dovoz ojetých automobilů hlavně ze západní Evropy překonával rekordy, když během loňského roku vzrostl o třicet procent a dostal se tak až na 183 tisíc kusů.

Tento nárůst byl podle tajemníka Svazu dovozců automobilů Pavla Tunkla způsoben zejména uvolněním dovozů v polovině loňského roku. Od té doby lze totiž do České republiky dovézt prakticky jakékoli auto. To přispělo k nárůstu množství dovezených velmi starých aut, díky kterým se věkový průměr vozového parku na českých silnicích posunul přes hranici čtrnácti let.

Propad prodejů nových osobních aut vyrovnával také nárůst odbytu takzvaných lehkých užitkových vozů, kterým kvůli možnosti odpočtu DPH dává přednost řada řidičů živnostníků. Celkově tak prodej osobních a lehkých užitkových aut vzrostl o 4,2 procenta na 173 tisíc nově zaregistrovaných vozidel.

„Díky nešťastné daňové politice se prodeje osobních vozů přesouvají do kategorie užitkových. Podnikatelé jsou nuceni k nákupu užitkových vozů a my se jim snažíme vyhovět,“ uvedl včera Tunkl. Změnu trendu ani letos dovozci nečekají.

Michal Kučera, Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz