26. června 2012 20:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Lidé šetří. Místo cigaret si kupují tabák

Cigarety - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cigarety - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Prodej řezaného tabáku v Česku roste zatímco trh s cigaretami loni stagnoval a letos v prvním čtvrtletí klesal, vyplývá z informací, které poskytly přední tabákové koncerny. Hlavním důvodem tohoto vývoje je podle výrobců tabákových produktů nižší cena doma ručně balených cigaret oproti hotovým.

Dříve tradiční domácí značky kuřiva jsou navíc z trhu vytlačovány levnými značkami, které jsou převážně z dovozu. "Podle odhadů Philip Morris ČR a.s. zůstal celkový trh v České republice mezi roky 2010 a 2011 v zásadě stabilní v objemu 21,1 miliardy cigaret," řekla členka představenstva lídra domácího tabákového trhu Andrea Gontkovičová.

Trh s řezaným tabákem ve stejném období vzrostl o 22 procent. "Cenová citlivost vede spotřebitele k přechodu od vyráběných cigaret k jemně řezanému tabáku, který požívá daňových, a tím i cenových výhod," uvedla Gontkovičová. Trend potvrzuje také Vratislav Janda z konkurenční firmy British American Tobacco. "Ano, prodeje řezaného tabáku nám rostou rychleji než prodeje cigaret," sdělil.

Spotřeba cigaret na obyvatele
20021893
20032192
20042243
20052275
20062338
20072345
20082107
20092071
20102028

Podle Gontkovičové se daňové zvýhodnění u ručně balených cigaret oproti průmyslově vyráběným pohybuje od 50 do 70 procent. Jak řekl dlouholetý kuřák Libor Čecháček, 20 doma balených cigaret jej vyjde zhruba o necelou třetinu levněji než krabička levných cigaret. Dříve byl prý cenový rozdíl ve prospěch řezaného tabáku ještě výraznější.

Střední a prémiové kategorie cigaret jsou v Česku daněny více než levné značky s cenou pod 70 korun za krabičku. Mimo jiné proto roste poptávka po levných cigaretách z dovozu, zatímco u tradičních domácích značek, jako jsou Start, Sparta a Petra, je trend opačný.

Cena cigaret poroste

Nejprodávanější značkou v levném cenovém segmentu i celkově na tuzemském trhu je v současnosti Red&White z produkce Philip Morris s více než desetiprocentním podílem, druhými nejprodávanějšími jsou cigarety značky Viceroy z portfolia BAT.

Cena cigaret a tabáku v následujících dvou letech poroste. Celkově by měla být krabička cigaret ve srovnání s nynějším stavem v roce 2014 dražší zhruba o čtyři koruny. Vláda před týdnem totiž schválila novelu zákona o spotřebních daních, která právě u tabákových výrobků zvyšuje spotřební daň.

Kuřák - ilustrační foto

V roce 2013 by měla cena krabičky cigaret stoupnout zhruba o dvě koruny a v roce 2014 o další dvě koruny. Spotřební daň se u tabákových výrobků zvýšila na základě novely již od letošního roku. Růst spotřební daně MF odůvodňuje požadavky EU.

Česko má nadprůměrné množství kuřáků

Philip Morris odhaduje, že v prvním čtvrtletí celkový cigaretový trh klesl o 2,9 procenta na 4,6 miliardy cigaret. Obchodníci se v závěru loňského roku předzásobili a krabičky s novými vyššími cenami se na trhu pohybují teprve od března až května. Podle Českého statistického úřadu tuzemská spotřeba cigaret v letech 2007 až 2010 klesla takřka o 14 procent na 2028 kusů na osobu za rok.

Podle průzkumu Eurobarometr z konce května v současnosti v Česku kouří 29 procent lidí starších patnácti let. Podle něj se tak Česko v tomto směru řadí mírně nad průměr Evropské unie, který činí 28 procent. Nejméně kuřáků je ve Švédsku (13 procent), nejvíce naopak v Řecku (40 procent).

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!