14. července 2009 15:19 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Prodejci aut v Česku zavádí vlastní šrotovné až 30 000 korun

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Zastoupení některých automobilek v Česku přestala čekat na státní podporu a nabídla vlastní verzi tzv. šrotovného.

Slevu 30.000 korun při vyřazení staršího vozu nabídl například Citroen nebo Hyundai. Již na jaře šrotovné zavedly i velké tuzemské autobazary. Vyplývá to z informací firem pro ČTK.

Zatímco Hyundai bude od středy nabízet slevu při odevzdání nejméně deset let starého vozu, Citroen do konce července přijímá minimálně šestileté ojetiny. Majitelé museli vyřazovaný vůz vlastnit nejméně půl roku. Podobné nabídky podle odborníků zabírají především u menších vozů pro domácnosti.

Domácnosti přitom v současnosti nakupují více nových aut než firmy, které brzdí finanční krize.

Akční slevy nabízí i další značky. Například Ford nabízí vybrané konfigurace modelů Fusion a Focus se zvýhodněním až 120.000 korun.

Volkswagen nabízí akční modely u většiny řad svých vozů. Například u modelu Touran lze ušetřit 60.000 korun. Renault nabízí u osobních vozů slevu nejméně 20.000 korun při nákupu na leasing.

Odborníci se shodují, že ceny nových aut jsou letos nejnižší v historii.

Meziroční zlevnění dokládá i statistika Evropské komise, podle které se ceny v Česku snížily o 13 procent. V celé EU se přitom snížily o tři procenta.

Prodej nových osobních a lehkých užitkových aut v Česku v prvním pololetí klesl o 12,4 procenta na 92.100 vozů. Za poklesem stojí zejména hospodářská recese, kvůli které se propadl prodej aut firemním zákazníkům o čtvrtinu.

Návrh na zavedení státní podpory ve formě šrotovného minulý týden vetoval prezident Václav Klaus. Příspěvek zhruba 30.000 korun na nákup nového automobilu s cenou do půl milionu korun měli dostávat lidé, kteří se zároveň zbaví svého nejméně deset let starého vozu.

Vláda pro tento účel počítala s uvolněním zhruba 2,5 miliardy korun. Podobný koncept zavedla téměř polovina zemí EU.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!