Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Prodejců zájezdů ubude

cestovní pas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy cestovní pas | foto: Lidové noviny

PRAHA Trh cestovního ruchu čekají od prvního srpna velké změny. Cestovní agentury už totiž nebudou moci poskytovat kombinaci služeb - tedy prodávat dohromady třeba ubytování a letenku.

Navíc budou muset „ve všech propagačních, nabídkových či jiných materiálech včetně těch elektronických vždy informovat, pro kterou cestovní kancelář je prodej zájezdu zprostředkován“. Důvodem je nedávno schválená novela živnostenského zákona.

Zatímco cestovní kanceláře úpravu vítají, agentury tvrdí, že přijdou o výraznou část svých tržeb. „Agentury přijdou až o polovinu svých tržeb,“ odhaduje například manažerka Petra Líbalová za portál Cestování. cz.

S tím souhlasí také jednatel cestovní agentury Matylda Jiří Velek. „Pro agentury to bude likvidační, přijdeme o všechny nové klienty,“ prohlásil Velek o nové informační povinnosti cestovních agentur. „Úplně nás to odstřihne, protože když klient uvidí, od které cestovky zájezd prodáváme, tak jednoduše půjde a koupí si ho tam,“ konstatoval Velek.

Také podle šéfa Mag Consulting Jaromíra Beránka by agentury opravdu mohly o část tržeb, a tudíž i zisků, přijít. „Odhaduji tak o pětinu,“ tvrdí Beránek.

Ministerstvo pro místní rozvoj ovšem nářky agentur odmítá. „Je to ochrana spotřebitelů, kteří často nevěděli, čí zájezd agentura prodává, a zda jsou tudíž pojištěni,“ zdůvodnil úpravu Marek Jahůdka z odboru cestovního ruchu ministerstva pro místní rozvoj.

Ministerstvo nezná definici zájezdu
Mezi další zásadní novinky, které přináší novela, opatří definice pojmu zájezd. Zájezdy totiž může poskytovat pouze cestovní kancelář. Novela způsobí, že zájezdem budou i jakékoli kombinace služeb. Vpraxi to znamená, že agentury nebudou moci klientovi poskytnout více než jednu službu - tedy prodat třeba letenku a ubytování. Pak už to totiž podle definice je zájezd.

„Je to diskriminace agentur, navíc se to mění uprostřed sezony,“ prohlásil Martin Musil z cestovní agentury Nova Domus. Háček je ale také v tom, že ani úředníci nedokážou zodpovědět, co v praxi vlastně zájezd je. Na otázku, zda je zájezdem i zprostředkování služební cesty, tedy předání tří rezervačních čísel na letenku, ubytování a půjčení auta s tím, že klient si poté při převzetí letenky na letišti, auta a klíče v hotelu na místě vše sám zaplatí, neuměli úředníci odpovědět.

Marek Jahůdka tvrdí, že jde o zájezd, a tudíž by měl být pod smlouvou a pojištěn. Jeho kolega šéf legislativního odboruMMRVladimír Horák je ale opačného názoru. „Stanovisko ministerstva budete mít do týdne,“ rozhodl Horák. Pokud by totiž šlo o zájezd, pak by i služební cesty musela dělat jen cestovní kancelář.
,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....