15. května 2007 9:26 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Prodeje ČEZ se zúčastní i Česká spořitelna

Informace, že stát prodá malý díl energetické společnosti ČEZ, se potvrdily. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Informace, že stát prodá malý díl energetické společnosti ČEZ, se potvrdily. | foto: Reprofoto

PRAHA Informace, že stát prodá malý díl energetické společnosti ČEZ, se potvrdily. Vláda se na včerejším mimořádném jednání dohodla, že odprodá sedmiprocentní balík akcií této společnosti, a to prostřednictvím kapitálového trhu.

„Mohu potvrdit, že jedním z komisionářů, který bude akcie prodávat, je Česká spořitelna,“ řekl k tomu ministr financí Miroslav Kalousek. Přesný způsob prodeje, stejně jako i jeho začátek a konec, vláda tají.

Informaci o případném dalším brokerovi – v tisku se spekulovalo o Komerční bance – však Kalousek nepotvrdil. Řekl pouze, že vláda podepsala v minulých dnech komisionářskou smlouvu s Českou spořitelnou. Sdělit více odmítli ostatní ministři s odvoláním na to, že šlo o vyhrazené jednání.

Získané finanční prostředky prodejem sedmiprocentního balíku akcií hodlá vláda použít na opravy silnic a dálnic. Pokud by vláda prodávala za aktuální kurz 1060 korun za akcii, získala by až 44 miliard korun.

ČEZ koncem dubna na pražské a varšavské burze zahájil nákup vlastních akcií prostřednictvím brokerů Wood & Company a Patria Finance. Valná hromada souhlasila s odkupem deset procent akcií v rozsahu 300 až 2000 korun za jednu akcii. Zda však „vládní“ akcie nakoupí právě společnost ČEZ nebo někdo jiný, je čistě otázkou kapitálového trhu, dodal Kalousek.
Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!