15. května 2007 9:26 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Prodeje ČEZ se zúčastní i Česká spořitelna

Informace, že stát prodá malý díl energetické společnosti ČEZ, se potvrdily. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Informace, že stát prodá malý díl energetické společnosti ČEZ, se potvrdily. | foto: Reprofoto

PRAHA Informace, že stát prodá malý díl energetické společnosti ČEZ, se potvrdily. Vláda se na včerejším mimořádném jednání dohodla, že odprodá sedmiprocentní balík akcií této společnosti, a to prostřednictvím kapitálového trhu.

„Mohu potvrdit, že jedním z komisionářů, který bude akcie prodávat, je Česká spořitelna,“ řekl k tomu ministr financí Miroslav Kalousek. Přesný způsob prodeje, stejně jako i jeho začátek a konec, vláda tají.

Informaci o případném dalším brokerovi – v tisku se spekulovalo o Komerční bance – však Kalousek nepotvrdil. Řekl pouze, že vláda podepsala v minulých dnech komisionářskou smlouvu s Českou spořitelnou. Sdělit více odmítli ostatní ministři s odvoláním na to, že šlo o vyhrazené jednání.

Získané finanční prostředky prodejem sedmiprocentního balíku akcií hodlá vláda použít na opravy silnic a dálnic. Pokud by vláda prodávala za aktuální kurz 1060 korun za akcii, získala by až 44 miliard korun.

ČEZ koncem dubna na pražské a varšavské burze zahájil nákup vlastních akcií prostřednictvím brokerů Wood & Company a Patria Finance. Valná hromada souhlasila s odkupem deset procent akcií v rozsahu 300 až 2000 korun za jednu akcii. Zda však „vládní“ akcie nakoupí právě společnost ČEZ nebo někdo jiný, je čistě otázkou kapitálového trhu, dodal Kalousek.
Lidovky.cz

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?