21. prosince 2008 19:25 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Prodeji Letiště Praha už nic nebrání

Letiště Ruzyně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Ruzyně | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Poslední překážky v privatizaci Letiště Praha byly odstraněny. Finanční skupina Penta prodala svoje pozemky pod plánovanou novou dráhou, čímž se dořešil mnohaletý problém. Transakci, jejíž klíčové parametry jsou zatím utajeny, již schválila vláda. Letiště pozemky zaplatilo z vlastních peněz bez toho, aby si muselo půjčit v bance. V pondělním vydání to píše týdeník Euro.

Ačkoliv majitelé pozemků byli při jednáních ve výhodě, konečná podoba dohody může uklidnit i vládu. Odborníci odhadují, že bez této dohody by příjem státu z privatizace Letiště Praha byl zhruba o miliardu eur, kolem 26 miliard korun, nižší. Poslední obchod mezi vlastníky klíčových pozemků pod plánovanou ranvejí se konečně vypořádal minulý pátek.

"Dnes jsme schopni budoucím vlastníkům dát kompletní portfolio klíčových pozemků pro výstavbu dráhy v alternativní, takzvané mírně zkrácené variantě. Je důležité zdůraznit, že této dohodě předcházel výkup pozemků od ostatních vlastníků. Problém se nejmenoval jenom Penta, ta ovládala okolo 70 hektarů pozemků, nicméně kromě toho jsme vykoupili dalších pět hektarů od 18 fyzických osob a další právnické osoby," řekl týdeníku generální ředitel Letiště Praha Miroslav Dvořák. Podle něj jiný způsob řešení než dohoda v dohledné době neexistoval.

Letiště by při prodeji mohlo vynést zhruba 50 miliard
Penta bude mít díky obchodu nejbohatšího Ježíška ve své historii. Peníze totiž už měla 19. prosince na účtu. Spekulace s pozemky pod novou dráhou jí podle informací týdeníku vynesou zhruba třímiliardový zisk. "Naším původním záměrem bylo podílet se společně s Letištěm Praha na výstavbě a budování druhé přistávací dráhy. Bývalé vedení letiště však nesouhlasilo s takovouto formou spolupráce a jako jediné řešení nám nabídlo odkoupení pozemků," vysvětlil PR manažer skupiny Martin Danko.

Z prodeje pražského letiště se původně očekávalo více než 100 miliard korun. Do hry ale vstoupila ekonomická krize. Ministr dopravy Aleš Řebíček doporučí zastavit prodej Letiště Praha, pokud se budou nabídky pohybovat kolem 50 miliard korun a méně, řekl před pár týdny v rozhovoru pro rakouský list WirtschaftsBlatt.

Penta se k pozemkům v bezprostřední blízkosti Prahy podle týdeníku Ekonom dostala v roce 2005. Pole získal nejprve v roce 2003 podnikatel v zemědělství Jan Hrnčíř. Pozemkovému fondu za ně zaplatil 6,5 milionu korun, tedy zhruba 11 Kč/m2. Od roku 2005 je začal postupně prodávat investiční skupině Penta. Podle údajů v katastru nemovitostí za cenu 500 Kč/m2. Penta podle Eura pozemky vykoupila od většiny vlastníků zhruba za tisícikorunu a
od letiště dostala za metr čtvereční minimálně 5000 Kč.

Penta je středoevropská investiční skupina založená v roce 1994. Konsolidovaný zisk finanční skupiny Penta za rok 2007 činil podle mezinárodních účetních standardů 105 milionů eur (přes 2,6 miliardy korun). Letiště Praha loni zvýšilo čistý zisk o 14 procent na 1,1 miliardy korun.
ČTK, Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.