13. listopadu 2006 8:31, aktualizováno  9:08 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Prodejny Delvita kupuje majitel Penny Marketu

Prodejna Delvity na pražské Florenci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodejna Delvity na pražské Florenci | foto: David PortLidové noviny

Brusel  Belgická společnost Delhaize prodá své supermarkety Delvita v České republice německé maloobchodní skupině REWE Group. Ta už na českém trhu provozuje diskonty Penny Market a supermarkety Billa.

Za 96 supermarketů Delvita zaplatí německý investor 100 milionů eur, tedy v přepočtu 2,8 miliardy korun. Řetězec Delvita byl v České republice dlouhodobě ve ztrátě a proto se jeho majitel firma Delhaize rozhodla z českého trhu odejít.

Proč odešla Delvita
Delvita byla loni mezi deseti největšími českými maloobchodními prodejci poslední.

Společnost loni v ČR prohloubila ztrátu na 839 milionů korun ze 185 milionů v roce 2004. Neuhrazená ztráta Delvity z minulých let na konci loňského roku činila dalších 1,75 miliardy korun.

Tržby Delvity za prodej zboží loni meziročně klesly o 470 milionů na 8,4 miliardy korun.

Supermarketové řetězce, mezi které Delvita patří, v Česku v posledních letech ztrácí pozici, protože je z trhu vytlačují diskontní prodejny a hypermarkety.
Z ČR během dvou let mizí již čtvrtá značka obchodů. Před rokem odešel řetězec Julius Meinl, jehož prodejny převzala firma Ahold. Letos pak zanikly české pobočky sítí Carrefour a Edeka, které koupilo britské Tesco.

Zaměstnanci zůstávají
Delhaize prodává své obchody REWE za podmínky, že nový vlastník převezme všechny jejich zaměstnance. Transakci ještě musí schválit regulační orgány.

REWE Group má doposud v České republice na 240 obchodů, z větší části jde o diskontní prodejny Penny Market, zbytek jsou supermarkety Billa. REWE v dubnu uvedla, že chce v Česku v následujících třech až pěti letech investovat zhruba 130 milionů eur, a nevyloučila ani akvizice.

Skupině Rewe loni mezi deseti největšími tuzemskými obchodníky patřilo čtvrté místo za Makro&Cash Carry, skupinou Schwarz (diskonty Lidl a hypermarkety Kaufland) a společností Ahold (supermarkety Albert a hypermarkety Hypernova).

Rewe loni v ČR vykázala obrat 665 milionů eur (zhruba 19 miliard korun) a zaměstnávala 6300 lidí. Obrat celé Rewe Group činil 41,7 miliardy eur (1,2 bilionu korun). Skupina provozuje 11.804 obchodů v Německu a 13 evropských zemích a
zaměstnává zhruba 261.000 lidí.

ČTK, Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.