14. dubna 2015 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Prodejny textilu propadly. Polovina z nich neprošla kontrolou

Móda, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Móda, ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA U více než poloviny kontrolovaných prodejen textilu loni Česká obchodní inspekce zjistila nedostatky. Inspektoři zakázali prodej výrobků za 1,6 milionu korun a obchodníkům uložili pokuty za 1,8 milionu korun.

Kontroly se vztahovaly na všechny formy prodeje, včetně internetových obchodů. Přesně 52,7 procenta z nich propadlo.

Nejčastějším nedostatkem, kterého se dopustilo 717 obchodníků z celkem 2 441 kontrolovaných, bylo porušení informačních povinností o výrobku. Údaje o ceně chyběly u 376 prodejců a označení použitých materiálů na oblečení postrádaly výrobky ve 324 obchodech.

„Nedostatek informací nebo nesprávné informace mohou v případě, že se jedná o textilní výrobky, způsobit spotřebiteli závažné problémy, včetně zdravotních,“ uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný. 

Výrobky s klamavými údaji o materiálovém složení mohou podle něj zhoršit zdravotní stav spotřebitelů s kožním onemocněním, případně vyvolat alergickou reakci.

Prodej textilu kontroluje ČOI dlouhodobě. Vysoké procento zjištěných nedostatků je podle ní důkazem přetrvávajících problémů, které vyplývají ve značné míře z nízké úrovně informací poskytovaných spotřebiteli.

Lidovky.cz, ČTK