Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Prodejte nám burzu co nejdříve

Jsem trochu blázen, mám všechny peníze uložené v akciích, říká Michael Buhl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jsem trochu blázen, mám všechny peníze uložené v akciích, říká Michael Buhl. |

Podle Michaela Buhla, ředitele vídeňské burzy, je s ohledem na současnou finanční krizi pro majitele pražské burzy výhodné prodat ji co nejdříve. Sám patří mezi vážné zájemce o její koupi.

* LN Myslíte, že je teď vzhledem k pádu hodnoty akcií výhodná doba na jejich nákup? Co byste poradil svému příteli? 
Já obecně nikomu žádné rady k nákupu či prodeji akcií nedávám. To je práce analytiků. Mohu vám však říct, co dělám já. Já jsem plnokrevný akcionář. Investuji pouze do akcií, nemám ani žádné obligace. Mám sice nějaké fondy, ale pouze akciové. Na výsledky svých investic jsem se posledního půl roku vůbec nedíval, protože to nemá cenu. Vnímám je totiž jako dlouhodobé investice. Pokud máte peníze, o kterých víte, že je během následujících deseti let nebudete potřebovat, myslím, že nejlepší investicí jsou stále akcie. I když nakoupíte akcie ve špatné době, tak vám přinesou větší zisk než peníze v bance, pokud je podržíte dostatečně dlouho. To znamená alespoň sedm, osm let.

* LN Dosáhly již nyní hodnoty akcií svého dna? 
Zda je teď nejvhodnější doba k nákupu akcií, to nevím. Myslím, že nikdy nebudete schopni nakoupit akcie za jejich nejnižší hodnotu, takže můžete klidně nakupovat nyní. Pokud to skutečně chcete načasovat úplně dokonale, možná můžete ještě chvíli počkat. Může se vám ale také stát, že až začnou trhy stoupat, tak ten nejvhodnější okamžik promeškáte. V žádném případě bych vám však nedoporučoval investovat všechny svoje peníze do akcií. Já osobně bych to sice udělal, ale já jsem v tomto ohlednu trochu blázen.

* LN Co si myslíte o záchranném plánu USA, který bude poplatníky stát až 700 miliard dolarů? Bude fungovat? 
Na základě informací, které mám k dispozici, to je dobrý nápad. I když jako zastánce volného trhu bych s podobnou razancí prosazoval nechat věcem volný průběh. Pokud nějaká firma zkrachuje, tak prostě zkrachuje. Takový je život, lidé umírají, firmy umírají, ale to, co zbude, bude pravděpodobně v budoucnu mnohem zdravější. Bohužel se nyní nacházíme v období, kdy každý hledá jistoty, kontrolu, regulaci. Podobným procesem, i když v menším měřítku, si v devadesátých letech prošlo Švédsko. Také mělo potíže s bankovním sektorem a přesunulo všechny špatné půjčky do jedné banky, která se jich postupně zbavovala. Švédové na tomto procesu sice v důsledku tratili peníze, ale je možné, že Američany bude tato pomoc finančním trhům stát třeba jen 100 miliard dolarů.

* LN Myslíte, že by na tom mohli američtí poplatníci dokonce vydělat?
Mohli by skončit i se ziskem. Podle mých informací budou přejímat špatné pohledávky již za jejich odpisovou hodnotu. To možnost konečného zisku ještě zvýší. Zásadní podmínkou takovéto pomoci ovšem je být na počátku velmi restriktivní. Je třeba z trhu odstranit všechny pohledávky, u kterých je sebemenší podezření, že jsou špatné.

* LN Mnoho zemí již zpřísnilo pravidla pro takzvaný prodej na krátko, tedy spekulace na pokles akcií, které investor v tu chvíli nevlastní. Plánuje tyto sázky na pokles také omezit? 
Podle nás je pro dobře fungující trh potřeba mít v něm zastoupeny všechny druhy obchodování. Neplánujeme zakázat prodej na krátko jako takový, ani u určitých titulů. Pouze jsme zkrátili dobu, během které musí investor doručit půjčované akcie z původních 13 obchodních dnů na pět obchodních dnů.

* LN Jaký dopad na obchodování bude toto zpřísnění podmínek podle vás mít? 
V minulosti docházelo k vyrovnání během prvních tří dnů po uzavření obchodu v 98 procentech případů. O jeden den později to již bylo dokonce 99,2 procenta případů. To znamená, že téměř všechny pohledávky byly vyřízeny během prvních tří až čtyř dnů po uzavření obchodu. Zkrácením doby pro vyřízení tohoto druhu obchodu jsme jen chtěli ukázat trhu, že bereme tyto věci velmi vážně.

* LN Myslíte si, že to bude mít nějaké dopady například na pražskou a varšavskou burzu? Mohou se spekulativní investoři přesunout tam? 
Myslím, že ne. Neviděli jsme žádné přesuny spekulativních obchodníků ze zemí, které obchody na krátko omezily před námi.

* LN Máte zájem o koupi pražské burzy
Již zhruba před třemi a půl lety jsme se rozhodli, že vídeňská burza se bude snažit rozšiřovat svoji působnost ve střední a východní Evropě. Proto máme zájem o jakoukoli spolupráci či majetkovou spoluúčast s burzami v tomto regionu. Proto pokud bude pražská burza na prodej, pak o ni vídeňská burza bude mít zájem.

* LN Jak podle vás může právě probíhající krize ovlivnit prodej a cenu pražské burzy? Krize přece snižuje likviditu, zejména na menších burzách.
Během posledního půl roku jsme viděli, že menší burzy byly krizí zasaženy více, protože objemy obchodů a likvidita titulů se u nich snížila více. Pro středně velké burzy, jako je pražská, to již tolik neplatí. Podle mých informací se letos v Praze obchoduje přibližně ve stejných nebo jen o trochu menších objemech než loni. Pražská burza je po Vídni a Varšavě třetí největší burzou v regionu, a proto nebyla tolik zasažena. Obecně je však pravda, že menší objemy mluví proti zvyšování hodnoty burzy. Navíc krizí byly zasaženy všechny burzy, protože jejich index poklesl a hodnota těch, které jsou samy obchodované na burze, také poklesla. Třetím faktorem, který snižuje hodnotu burzy, je fakt, že potenciální kupci, zvláště pokud jsou sami obchodovatelní na burze, pocítí od svých akcionářů zvýšený tlak na stlačení ceny kupované (burzy) dolů.

* LN Bylo by proto podle vás lepší odložit prodej pražské burzy? 
Myslím, že ne. Pokud si myslíte, že letošní výsledky budou mnohem lepší než loňské a že příští rok bude ještě lepší, pak možná ano. Na počátku roku si každý myslel, že rok 2008 bude znamenat konec krize a že rok 2009 bude opět úspěšný. Dnes si to již nikdo nemyslí. Proto není rozumné očekávat mnohem lepší výsledky než loni. Dnes se můžete pokusit prodat cokoli a ukázat krásnou stoupající křivku let 2004 až 2007. Pro rok 2008 můžete pracovat s odhady a říct, že nebude o moc horší než rok 2007. Proto by dávalo smysl uskutečnit prodej co nejdříve.

* LN Měla by podle váš pražská burza zavést obchodování se sektorovými indexy? 
Myslím, že toto je jejich rozhodnutí. Já osobně si myslím, že nedává smysl zavést sektorový index jen pro jednu zemi v našem regionu, protože její trh je příliš malý a omezený. Z toho důvodu nemáme sektorové indexy ani na rakouské burze. Dává však smysl zavést sektorové indexy pro region, protože u nich trhy kombinujete a jsou větší.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...