8. srpna 2008 13:46 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Prognózy ČNB o inflaci se naplnily

Půjčka, peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Půjčka, peníze | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Červencová meziroční inflace ve výši 6,9% odpovídá odhadům České národní banky z její aktuální srpnové prognózy. Naplněním prognózy se podle ředitele sekce měnové a statistiky ČNB Tomáše Holuba potvrzují předchozí očekávání ČNB, že se během letních měsíců dočasně přeruší postupný pokles inflace z předchozích měsíců.

"Během léta bude vývoj negativně ovlivněn dozvuky nedávno rychle rostoucích cen ropy na světových trzích a dále zpožděnými dopady změn nepřímých daní. V závěru roku však dojde k obnovení klesajícího trendu ve vývoji inflace, a ta by měla v roce 2009 klesnout zpět na nízké hodnoty odpovídající cílům ČNB," uvedl Holub.

Silný kurz koruny působí protiinflačním směrem
K takovému vývoji inflace by podle něj mělo dopomoci odeznění proinflačních šoků z přelomu loňského a letošního roku, aktuální zpomalení hospodářského růstu a nedávné rychlé posílení kurzu koruny, který začíná působit silně protiinflačním směrem.

Podle dnešních údajů červencová meziroční inflace na úrovni 6,9 procenta byla ve srovnání s červnem o 0,2 procentního bodu vyšší. Inflace se tak nadále nachází významně nad horním okrajem tolerančního pásma, které si kolem svého tříprocentního cíle stanovila ČNB.

Nad horním okrajem tolerančního pásma inflačního cíle se nadále pohybuje podle Holuba i takzvaná měnověpolitická inflace, tedy inflace očištěná o stále vysoký vliv změn nepřímých daní. "Primární dopady změn nepřímých daní k celkové inflaci v červenci přispěly více než dvěma procentními body," řekl Holub.

Proti předchozímu měsíci cenová hladina v červenci vzrostla o 0,5 procenta zejména vlivem zvýšení cen zemního plynu, obvyklého sezonního růstu cen dovolených a zvýšení cen tabákových výrobků, kde se začalo s půlročním zpožděním projevovat zvýšení spotřební daně.
ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.