29. října 2009 9:39 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Propuštěné zaměstnance berou zpět na brigádu. Stát tak přispívá na mzdy

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PARDUBICE Řada firem propouští své zaměstnance jen proto, aby je ihned vzaly zpět jako brigádníky. Na jejich příjmech se tak podílí stát svými podporami i platbou odvodů, zjistily úřady práce v Pardubickém kraji. V pardubické příloze o tom informuje Mladá fronta Dnes.

Člověk bez místa může pracovat v takzvaném nekolidujícím zaměstnání a vydělat si peníze po neomezenou dobu až do poloviny minimální mzdy, tedy měsíčně do 3999 korun. Ještě před několika měsíci bylo lidí, kteří pracovali u předchozí firmy, jen minimálně, nyní jsou jich už stovky. "Zavedli jsme kvůli tomuto jevu dokonce novou evidenci," řekl listu ředitel pardubického úřadu práce Petr Klimpl.

Mezi současnými 2500 nekolidujícími zaměstnáními v kraji se objevilo do konce září už 573 případů, kdy po zařazení do evidence začal člověk na podpoře v brzké době pracovat u původního zaměstnavatele. "Poprvé na to upozornili v okrese Ústí nad Orlicí a teď se to rozrostlo do dalších okresů," uvedl Klimpl.

Dříve řádně pracující dělníci se stávají nezaměstnanými na "brigádě". Mohou brát sociální podporu a stát jim platí zdravotní a sociální pojištění za firmy. Ty pak vyplatí dělníkům za pomoc legálně pár tisíc korun a není vyloučeno, že některé jim dají potají další, nezdaněné tisíce za celoměsíční práci, aby si "nezaměstnané" udržely, uvedl deník.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!