21. června 2012 15:13 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Provozovatelé satelitní televize Skylink a CS Link klamou spotřebitele

Mediální společnost CET 21 se dohodla s firmou UPC na opětovném zařazení... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mediální společnost CET 21 se dohodla s firmou UPC na opětovném zařazení... | foto: Shutterstock

PRAHA Provozovatelé satelitní televize Skylink a CS Link klamou spotřebitele. Při lákání zákazníků uvádějí, že využívání jejich služeb je bez pravidelných poplatků, od září ale zavádějí měsíční servisní poplatek a povinnou placenou výměnu starších karet umožňujících příjem vysílání. Informoval o tom spotřebitelský časopis dTest.

"Poradenská linka časopisu dTest zaznamenala mohutný nárůst počtu nespokojených zákazníků Skylink a CS Link," uvedl dTest. Klientům obou firem přišlo oznámení o zavedení servisního poplatku 29 korun měsíčně.

Starou kartu typu CryptoWorks si navíc musí povinně vyměnit za novou s názvem Výměna, za což mají zaplatit 600 Kč.

ČTĚTE TAKÉ:

Skylink podle časopisu i přes zavedení poplatku nadále na svých webových stránkách uvádí, že služby poskytuje bezplatně. O existenci servisního poplatku se prý spotřebitel dozví až v podrobnějších podmínkách. Skylink se hájí tím, že poskytovaný příjem zpoplatněný není, servisní poplatek pokrývá pouze související náklady jako administrativní a technické zajištění.

Zástupci časopisu s tím nesouhlasí. "Zákazníci jsou klamáni nepravdivými údaji. Bezplatné poskytování nesmí zahrnout žádné související poplatky.

Spotřebitel se vždy musí dozvědět konečnou cenu, tedy včetně DPH a všech poplatků. Částka 29 korun měsíčně nepředstavuje bezplatné poskytování služeb," argumentuje vedoucí poradenské linky dTestu Lukáš Zelený.

Klamavá obchodní praktika

Právníci dTestu vyhodnotili postup společnosti jako klamavou obchodní praktiku ve smyslu zákona o ochraně spotřebitele. Podali proto podnět na Český telekomunikační úřad k zahájení správního řízení.

"Vzhledem k tržnímu podílu společnosti se tedy rovněž domníváme, že došlo ke zneužití dominantního postavení na trhu," zdůvodnil Zelený, proč dTest rovněž podal podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!