Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Průměrná mzda klesla až o dvě procenta. Růst se nedá očekávat

České bankovky – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České bankovky – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Průměrná mzda ve čtvrtém čtvrtletí loni podle většiny oslovených analytiků klesla o 0,9 procenta. Což po odečtení inflace znamená dokonce reálný propad o dvě procenta. Důvodem je především efekt meziročního srovnání. Obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Český statistický úřad zveřejní údaje o průměrných mzdách za čtvrté čtvrtletí i za celý loňský rok 2013 v úterý 11. března.

Meziročně je vývoj mezd podle ekonomů ovlivněn daňovou optimalizací na konci roku 2012. Od roku 2013 totiž začala v Česku fungovat sedmiprocentní dodatečná daň pro vyskopříjmové zaměstnance, a řada lidí si proto nechala prémie vyplatit ještě v roce 2012.

Reálný pokles? Až dvě procenta

"Ekonomika se sice zvedá z popela, ale podobně jako zatím nevidíme zlepšení na trhu práce, tak nelze čekat ani výraznější růst mezd. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2012 bylo navíc z daňových důvodů vyplaceno více prémií. To znamená, že meziroční tempo růstu mezd sklouzne opticky do minusu 0,9 procenta, což po započtení inflace znamená reálně pokles o dvě procenta," uvedl hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Na meziroční pokles mezd ukazují podle analytika Komerční banky i měsíční data z průmyslu a stavebnictví. "Svoji roli sehrála i daňová optimalizace, která zvýšila průměrnou mzdu ve čtvrtém čtvrtletí 2012," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

S tím souhlasí i analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek, podle něhož vysoká srovnávací základna ze čtvrtého čtvrtletí 2012 zřejmě poslala meziroční změnu průměrných mezd do záporu. Sobíšek se domnívá, že mzda klesla na konci loňského roku o 0,3 procenta.

Průměrná mzda v Česku v roce 2012 meziročně stoupla o 665 korun na 25.101 Kč. Byla tak vyšší o 2,7 procenta. Reálně po odečtení inflace ale klesla o 0,6 procenta. V samotném čtvrtém čtvrtletí 2012 byla průměrná hrubá nominální mzda 27.170 korun, což je o 964 Kč, tedy 3,7 procenta více než ve stejném období předchozího roku. Reálně tak mzda ve zmíněném období stoupla o 0,9 procenta.

Ve třetím čtvrtletí loni průměrná mzda meziročně stoupla o 322 korun na 24.836 Kč. Nominální růst tak činil 1,3 procenta. Po odečtení inflace se ale mzda reálně zvýšila jen o 0,1 procenta.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...