27. srpna 2008 10:08 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Průměrná mzda rostla nejméně za 10 let

Peněženka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peněženka - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Češi mají v peněženkách zase o něco více peněz. Průměrná mzda vzrostla ve druhém čtvrtletí o osm procent na 23.182 Kč. Proti stejnému období loni byla o 1718 korun vyšší. Reálná mzda, tedy po odečtení inflace, se v průměru zvýšila o 1,1 procenta, což je nejméně za posledních deset let. V roce 1998 činila průměrná mzda zhruba 12.000 korun.

"Obavy z pokračujícího rychlého růstu mezd se tak nenaplnily. Pokles napětí na trhu práce tak může být na konci roku dalším argumentem pro nižší úrokové sazby," uvedl analytik společnosti Citco-Finanční trhy Jiří Šimek.

Mzdy v podnikatelské sféře se reálně zvýšily o 2,3 procenta, v
nepodnikatelské sféře naopak reálně o 3,6 procenta klesly. "Pokles tempa růstu reálných mezd v podnikatelské sféře a nebývalý pokles reálných mezd ve veřejném sektoru jsou důsledkem chybné vládní reformy, která ve svém důsledku vede ke zpomalení celé české ekonomiky," tvrdí stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka.
Dnešní údaje podle analytičky Next Finance Markéty Šichtařové přitom vysvětlují letošní zpomalení ekonomiky. "Zatím sice nebyla zveřejněna struktura růstu HDP, ale dá se předpokládat, že s takto pomalým reálným růstem mezd spotřebitelé začali více šetřit a zadrhli kolečka v ekonomice.

Inflační tlaky by proto měly slábnout," dodala. V podnikatelské sféře si zaměstnanci ve druhém čtvrtletí v průměru vydělávali 23.692 korun hrubého. Meziročně jde o nárůst o 9,3 procenta, tedy o 2017 korun. V nepodnikatelské sféře byl růst mezd nižší, průměrná
hrubá mzda se zde zvýšila o 624 korun na 21.344 korun, tedy o tři procenta.

Příčinou růstu reálné mzdy jen o 1,1 procenta je podle statistiků vysoké zvýšení spotřebitelských cen ve druhém čtvrtletí, které bylo meziročně o 6,8 procenta. Zhruba dvě třetiny zaměstnanců mají podle ČSÚ mzdu nižší, než je celostátní průměr. Medián mezd za loňský rok stoupl na 20.908 korun z 19.512 Kč o rok dříve. Medián je mzda takzvaného prostředního zaměstnance, ve srovnání s ním má polovina zaměstnanců plat vyšší a polovina nižší.

Nejnižší relativní růst nominálních mezd statistici zaznamenali ve veřejné správě, obraně a povinném sociálním zabezpečení, shodně o tři procenta. Nižší růst byl i ve vzdělávání, a to 2,6 procenta. Průměrná nominální mzda poklesla o 1,7 procenta v odvětví finančního zprostředkování. Naopak nejvyšší růst podle ČSÚ vykázaly činnosti v oblasti nemovitostí a pronájmu a podnikatelské činnosti, shodně o 13,1 procenta. V odvětví těžby nerostných surovin mzdy rostly o 12,1 procenta. Ve stavebnictví, dopravě,
skladování a spojích se meziročně mzdy zvýšily shodně o 11 procent.


Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.