4. června 2007 9:37 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Průměrná mzda stoupla na 20.400 korun

Peníze, reformy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze, reformy | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Zejména mírná zima se postarala o zvýšení průměrné měsíční mzdy v prvním čtvrtletí o 7,8 procenta na 20.399 Kč. Meziročně to znamená nárůst o 1481 korun. Mzdy rostly rychleji v podnikatelské sféře.

Pracovníci v podnikatelské sféře si vydělávali v průměru 20.656 korun, v nepodnikatelské sféře to bylo 19.501 korun.

"Pokračující hospodářský růst patrně umožňuje podnikům lépe finančně ohodnotit své zaměstnance. Nezanedbatelným faktorem působícím na růst mezd v letošním prvním čtvrtletí je jistě i to, že byla velmi mírná zima, zatímco ve srovnatelném období předchozího roku byly klimatické podmínky naopak velmi nepříznivé, a práce zejména ve stavebnictví, a následně i v navazujících odvětvích, tak v letošním roce mohly probíhat bez významnějšího sezónního výkyvu," komentoval výsledky ČSÚ.

Průměrná nominální mzda poklesla v odvětví rybolov a chov ryb, a to o tři procenta. Nízký relativní růst nominálních mezd zaznamenaly zdravotní a sociální péče a veterinární činnosti, kde mzdy vzrostly o 3,1 procenta. Zaměstnanci ve vzdělávání si v prvním čtvrtletí meziročně přilepšili o šest procent.

Nejvyšší růst v prvních třech měsících letošního roku vykázalo stavebnictví, kde se mzdy zvýšily o 13,2 procenta. Zemědělství, myslivost, lesnictví zaznamenaly nárůst o 10,5 procenta a těžba nerostných surovin o 10,3 procenta.

 

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz