Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Průměrná mzda stoupla na 24 126 korun. Většina lidí na ni nedosáhne

Češi doma skrývají miliardový poklad  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češi doma skrývají miliardový poklad | foto: Shutterstock

PRAHA Průměrná mzda v Česku v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 845 korun na 24 126 korun. Nárůst tak činil 3,6 procenta. Reálně, po odečtení inflace, se ale mzda snížila o desetinu procenta. Informoval o tom Český statistický úřad. Po zbytek roku očekávají analytici stagnaci.

Spotřebitelské ceny se zvýšily za první tři letošní měsíce o 3,7 procenta. Objem mezd vzrostl o 3,2 procenta. Proti předchozímu čtvrtletí vzrostla průměrná mzda po očištění od sezonních vlivů o 0,8 procenta.

Na růstu mezd se podepsaly mimořádné odměny a prémie

Na růstu nominální mzdy se podle statistiků značně podílel zvyšující se podíl mimořádných, nepravidelných odměn a prémií. "Lze předpokládat, že tyto nadtarifní složky nebyly vypláceny všem, a proto nedošlo k nárůstu mezd u všech zaměstnaneckých skupin stejně," dodal statistický úřad.

Při kratší nemoci čerpají zaměstnanci dovolenou

Druhým pozoruhodným faktem je podle ČSÚ zvyšující se podíl placené neodpracované doby, který nasvědčuje tomu, že zaměstnanci v průběhu kratší nemoci čerpají dovolenou. "Tento trend ovlivňuje úroveň průměrné mzdy, protože náhrada za dovolenou je placena průměrem předchozího období, zatímco za první tři dny nemoci nedostává zaměstnanec žádnou náhradu a potom čerpá nemocenskou," dodal úřad.

V podnikatelské sféře se průměrná mzda v prvním čtvrtletí zvýšila meziročně nominálně o 3,6 procenta a reálně poklesla o desetinu procenta. V nepodnikatelské sféře se nominálně zvýšila o 3,5 procenta a reálně klesla o 0,2 procenta.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejvíce se propouštělo ve stavebnictví

Počet zaměstnanců se v prvním čtvrtletí meziročně snížil o 0,4 procenta. Největší pokles statistici zaznamenali ve stavebnictví, a to o čtyři procenta. Ve veřejné správě a obraně a v kulturních, zábavních a rekreačních činnostech jejich počet klesl shodně o 2,8 procenta. Výrazný růst zaměstnanců, o 7,7 procenta, naopak podle statistiků zaznamenala oblast nemovitostí.

Reálný pokles mezd, jako nastal v prvních třech měsících, lze očekávat i ve zbytku letošního roku. Na základě dnešních údajů statistiků to odhadují analytici.

Reálný pokles mezd způsobila vyšší inflace

Důvodem poklesu reálné mzdy je především vyšší inflace způsobená růstem daně z přidané hodnoty. Roli hraje i nejistá ekonomická situace a snaha firem mzdové náklady nezvyšovat, uvedli analytici.

Na průměrnou mzdu ovšem podle analytiků nedosáhnou více než dvě třetiny zaměstnanců. "Z pohledu finanční situace domácností je reprezentativnější mediánová mzda, která byla v loňském roce o více než 4000 nižší než průměr.

Znamená to, že polovina zaměstnanců ve svém zaměstnání vydělávala méně než 21 000 korun hrubého měsíčně," upozornil analytik ČSOB Petr Dufek.

"Nepříznivý mzdový vývoj je odrazem jednak nepříznivé vnější ekonomické situace a také úsporných opatření české vlády, která zvyšováním DPH tlumí růst reálných mezd. V minulém roce též česká vláda snížila dynamiku mezd snížením mezd ve veřejné sféře," uvedl analytik Raiffeisenbank Václav Franče.

Růst mezd v dalších čtvrtletích se nebude příliš odlišovat od vývoje ve čtvrtletí prvním, upozornil i Dufek. "Předpokládám, že bude o něco slabší, a bude tak zhruba korespondovat s inflací. Ochota zvyšovat mzdy nejspíše poklesne ve významné části průmyslu, který začíná pozvolna pociťovat úbytek zakázek," uvedl.

Celkový reálný pokles příjmů obyvatelstva se podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka negativně promítá jak na finanční situaci samotných domácností, tak i na chabém výkonu domácí ekonomiky. "Slabost domácí poptávky tak lze z velké části přičíst právě nízkému růstu mezd," uvedl.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Mzdy budou letos stagnovat

Stagnaci mezd očekává za celý letošní rok manažer v oddělení Poradenství při řízení lidských zdrojů PwC Libor Stodola. "Důvodem je vedle růstu cenové hladiny stále opatrnost podniků v mzdové a personální politice s ohledem na nejistý vývoj ekonomiky. Nárůsty mezd budou více selektivní a zohledňovat dlouhodobou perspektivu daného zaměstnance pro firmu," uvedl.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...