4. prosince 2014 9:38, aktualizováno  10:44 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Průměrná mzda v Česku stoupla o 441 Kč na 25 219 korun

Rodinný rozpočet- ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodinný rozpočet- ilustrační foto | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Průměrná mzda v České republice ve třetím čtvrtletí meziročně stoupla o 441 korun na 25 219 Kč. Proti předchozímu čtvrtletí však lidé na výplatních páskách měli měsíčně o 279 korun méně. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Medián, který představuje mzdový střed mezi vysokými a nízkými mzdami a lépe odráží úroveň mzdy průměrného zaměstnance, činil 21 521 korun.

Meziroční růst nominálních mezd činil 1,8 procenta. Reálně, po odečtení inflace, se mzda zvedla o 1,2 procenta. Ekonomové očekávali silnější růst. Shodně upozorňují, že reálné zvýšení mezd v nemalé míře zajišťuje nízká inflace pohybující se hluboko pod cílem centrální banky.

Ve srovnání se zahraničím si zaměstnanci letos nijak nepolepšili, uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Kupní síla Čechů v eurech kvůli oslabení koruny klesla podle něj téměř o pět procent. Pozitivní je podle něj to, že se po dvou letech reálného poklesu začínají mzdy vzpamatovávat. „Spolu s klesající nezaměstnaností se tak mírně zvyšuje kupní síla obyvatel, která spolu s pozitivní náladou spotřebitelů vede k vyšší spotřebě domácností,“ uvedl.

ČTĚTE TAKÉ:

Ve čtvrtém čtvrtletí by měl podle analytika Raiffeisenbank Václava Frančeho růst mezd opět akcelerovat, protože se státním zaměstnancům zvýšily mzdy již od listopadu. Za celý rok pak čeká růst o 2,5 procenta, v příštím roce by to vzhledem k růstu ekonomiky mělo být ještě víc.

Růstu mezd nahrává podle Daniela Soukupa ze společnosti PwC růstová nálada ve firmách a plánované zvyšování, či alespoň udržení stavu zaměstnanců. „Plošné zvyšování mezd je však již minulostí a firmy si přesně analyzují, kdo je pro ně klíčový a potřebují si ho udržet, a tomu přidají. Obecně to bývají specializovaní odborníci či manažeři, kteří nejvíce přispívají k růstu tržeb,“ dodal Soukup.

Mírný růst mezd ve třetím čtvrtletí může podle hlavního analytika Generali PPF Radomíra Jáče odrážet skutečnost, že se růst zaměstnanosti soustředil spíše do odvětví s nižšími výdělky. Nicméně pokles nezaměstnanosti by se měl postupně projevit i v rychlejším tempu růstu mezd.

Po letech hospodářské recese je pochopitelné, že zaměstnavatelé s výrazným navýšením mezd nespěchají, zmínil analytik Akcenty Miroslav Novák. Reálný růst mezd pak podle něj není dostatečně razantní, aby více stimuloval spotřebu domácností. Poukázal rovněž, že tempo růstu mezd v některých odvětvích zaostává za rychlým růstem produktivity práce. Typickým příkladem je podle něj zpracovatelský průmysl, kde průměrná mzda meziročně vzrostla pouze o 1,7 procenta.

V podnikatelské sféře průměrná mzda stoupla o 1,7 procenta, reálně byla vyšší o 1,1 procenta. V nepodnikatelské sféře mzdy nominálně stouply o 1,9 procenta a po odečtení inflace o 1,3 procenta. Spotřebitelské ceny se zvýšily ve sledovaném období o 0,6 procenta. Objem mezd vzrostl o 2,5 procenta a počet zaměstnanců o 0,7 procenta.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz