Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Průměrná mzda vzrostla nad dvacet tisíc

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Praha Průměrná hrubá měsíční mzda se ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšila o necelý sedm procenta a překonala tak hranici dvaceti tisíc korun. Reálná mzda vzrostla o 3,9 procenta.

Nejvíce, přes 40.000 korun, vydělávají lidé ve finančnictví, nejméně naopak v sektoru domácností, kde průměrná mzda činí 12.309 korun.

V podnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila o 1346 Kč, tedy o 7,1 procenta, na 20.182 Kč, reálná mzda vzrostla o 4,1 procenta. V nepodnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila o 1098 Kč, tedy o šest procent, na 19.528 Kč. Reálná mzda vzrostla o tři procenta. Nejnižší růst nominálních mezd zaznamenalo ubytování a stravování, a to o 4,5 procenta. V odvětví rybolov a chov ryb nominální mzdy vzrostly o 4,6 procenta a ve veřejné správě a obraně, povinném sociálním zabezpečení o 5,6
procenta.

Nejvyšší růst statistici zjistili ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a vody, a to o 11,3 procenta. Ve zdravotní a sociální péči a veterinární činnosti se mzdy zvýšily o 9,5 procenta a v oblasti finančního zprostředkování o osm procent.

Velké rozdíly u průměrných mezd zjistil ČSÚ v členění podle institucionálních sektorů. Dlouhodobě nejvyšších průměrných nominálních mezd dosahuje sektor finančních institucí, kde ve druhém čtvrtletí činily 40.260 korun. Nejnižší mzdy (12.309 Kč) byly zjištěny u domácností. Jsou to mzdy zaměstnanců u fyzických osob nezapsaných do obchodního rejstříku. V prvním pololetí letošního roku dosáhla průměrná hrubá měsíční nominální mzda 19.484 Kč. Meziročně se tak zvýšila o 1269 korun, tedy o sedm procent.

Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 2,9 procenta, a reálná mzda tak vzrostla o čtyři procenta. V podnikatelské sféře se zvýšila průměrná mzda o 1327 Kč (7,2 procenta) na 19.635 Kč, reálná mzda vzrostla o 4,2 procenta. V nepodnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila o 1065 Kč (5,9 procenta) na 18.960 Kč. Reálná mzda vzrostla o 2,9 procenta.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....