Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Průměrnému Čechovi stoupla mzda o pětistovku, bere 23 tisíc

Mzdy vzrostly jen o 3,5 %. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mzdy vzrostly jen o 3,5 %. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Průměrná mzda v Česku vzrostla v 1. čtvrtletí 2009 proti stejnému období loni o 534 korun na 22.941 Kč. Meziročně se tak zvýšila o 2,4 procenta. Většina firem v důsledku ekonomické krize zmrazila růst platů a ani samotní zaměstnanci na zvyšovaní odměn příliš netlačí, chtějí si hlavně udržet místo.

Po odečtení vlivu inflace se mzda za první tři měsíce roku meziročně zvýšila o 0,3 procenta, informoval dnes Český statistický úřad.

Průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců v celém národním hospodářství činila 22.328 Kč. To je meziroční nominální růst o 3,1 procenta, reálně vzrostla o 1,0 procenta.

ČSÚ ode dneška začal zveřejňovat čísla o průměrných mzdách podle nového konceptu. První údaj podle původních výpočtů zahrnuje firmy zaměstnávající více než 20 zaměstnanců a druhý podle nové metodiky nově zahrnuje všechny zaměstnance a celé národní hospodářství. Tyto údaje za přepočtené počty zaměstnanců a celé národní hospodářství nyní budou mít přednost.

Většina firem nepřidává
Pode průzkumu poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC)zmrazuje nebo dokonce snižuje náklady na odměňování více než 60 procent společností.

"Na druhou stranu, krize nezasáhla všechna průmyslová odvětví a některé sektory budou tradičně navyšovat mzdy. Nicméně očekávané navýšení, průřezové přes všechna odvětví, nebude vyšší než 1,7 procenta," uvedla Katarína Smrčeková z PwC.

Mzdy rostly tentokrát rychleji v nepodnikatelské sféře. Průměrná mzda se zvýšila o 915 Kč (4,3 procenta) na 22.311 Kč, reálně vzrostla o 2,2 procenta. V podnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila o 634 Kč na 22.331 Kč. Nominálně tak byla vyšší o 2,9 procenta a reálně vzrostla o 0,8 procenta.

"Výsledky tak potvrdily obavy z prvních dopadů hospodářské krize na mzdový růst v České republice, když nominální nárůst průměrné mzdy v podnikatelské sféře dosáhl pouze 2,9 procenta. V nepodnikatelské sféře vzrostla průměrná mzda meziročně o 4,3 procenta. Nominálně se rozdíl mezi podnikatelskou a nepodnikatelskou sférou snížil na 20 Kč," upozornil ČSÚ.

Hlavně si udržet místo
Podobný růst mezd čekají analytici i po celý letošní rok. "Důvodem takto nízkého růstu je špatná situace na trhu práce, která by dále měla pokračovat. Pokud se naplní náš výhled s rostoucí nezaměstnaností až k deseti procentům, nelze očekávat možnost výrazného zvyšování mezd.

Zaměstnanci jsou spokojeni s tím, že si udrží své místo a snaha o zvýšení mzdy se posouvá až na druhé pořadí. Nízký růst mezd a rostoucí nezaměstnanost pak samozřejmě povedou k pouze umírněnému letošnímu růstu spotřeby domácností okolo 1,0 procenta," uvedl Jiří Škop z Komerční banky.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!