Středa 8. července 2020svátek má Nora 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Průměry klamou: už s 20 tisíci měsíčně máte nadstandardní plat

Výplata | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výplata | foto: Lidové noviny

PRAHA Nadprůměrnou mzdu má v ČR zaměstnanec, který vydělává přes 20.000 Kč hrubého měsíčně. Tolik činí podle kontinuálního průzkumu mezd a platů Merces.cz takzvaný medián, který dělí mzdy zaměstnanců na dvě stejně početné poloviny. Průměrná mzda v Česku se sice šplhá k 23.000 Kč měsíčně, ale ta je výrazně ovlivněna příjmy nejlépe placených zaměstnanců.

"Průměrná mzda je vyšší, protože shora není výše příjmů omezena, zdola ano. Tím pádem se může stát, že průměr sice utěšeně roste, ale hlavně kvůli růstu mezd vysokopříjmových skupin obyvatelstva, zatímco příjmy zbytku se příliš nezvyšují. V takovém případě zůstává medián neměnný," vysvětlil Miroslav Dravecký, projektový manažer společnosti Profesia, která Merces.cz provozuje.

Vypočítejte si vaši čistou mzdu ZDE

Největší rozdíl mezi průměrným platem a mediánem je v bankovnictví, kde průměrný plat činí podle průzkumu Merces.cz 29.985 Kč, zatímco medián 26.000 Kč. Největší podíl lidí v tomto oboru vydělává podle průzkumu mezi 18.000 a 21.000 korunami.

Pracovní obory s nejvyšším rozdílem mezi průměrným platem a mediánem:  

odvětví medián průměrný plat rozdíl v procentech
bankovnictví, finance  26.000  29.985  15
telekomunikace  25.000  28.740  15
maloobchod  15.800  17.961  14

 zdroj: Merces.cz

V maloobchodě stejně jako v bankovnictví nedosahuje na průměrný plat v odvětví až 56 procent zaměstnanců. Největší podíl lidí v maloobchodě si přijde jen na 12.000 až 18.000 Kč. Tato čísla nedosahují ani na celorepublikový medián. Podle průzkumu Merces.cz je průměrný plat v oboru o 14 procent vyšší než medián.

Čtěte více:

Naopak zaměstnanci v oborech jako je architektura nebo školství mají průměrný měsíční plat téměř shodný s mediánem daného oboru. Rozdíl představuje jen několik málo procent. "Rozdíl mezi průměrnou mzdou a mediánem ukazuje, jak je daný obor zajímavý pro lidi, kteří chtějí brát velmi vysoké peníze. Ve školství to možné prostě není, platy jsou zde totiž omezeny tabulkami i shora," upozornil Dravecký.

Pracovní obory s nejnižším rozdílem mezi průměrným platem a mediánem:  

odvětví medián průměrný plat rozdíl v procentech
architektura 24.000 24.308 1
školy 20.000 20.478 2
kultura, sport, wellness 17.500 18.366 5
stavební průmysl 22.000 23.202 5

 zdroj: Merces.cz

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.